MALI UCZNIOWIE IDĄ DO SZKOŁY- PODSUMOWANIE PROJEKTU

MALI_UNICEF_2Projekt był realizowany w pierwszym semestrze roku szkolnego 2015/2016, a jego punktem kulminacyjnym – DZIEŃ KSIĄŻKI DLA AFRYKI zorganizowany 7 marca 2016.
Inicjatorką i koordynatorką wszystkich działań była Pani Anna Spruch.
Głównym założeniem projektu było zebranie funduszy na rzecz dzieci z Mali, a dokładnie na wsparcie ich edukacji.
W ramach akcji uczniowie zostali zapoznani z sytuacją dostępu do edukacji na świecie, a w szczególności w Mali, dowiedzieli się dlaczego nie wszystkie dzieci mogą się uczyć oraz co robi UNICEF, by ta sytuacja uległa poprawie.
Uczniowie pod okiem wychowawców świetlicy wykonali własne książeczki,
o różnorodnej tematyce. Książki te były sprzedawane na kiermaszu, z którego dochód został przekazany na rzecz dzieci w Mali.
W czasie Dnia Książki dla Afryki oprócz autorskich dzieł naszych wychowanków, można było zakupić książki, które uczniowie, rodzice i nauczyciele przynieśli ze swoich domów. Na wszystkich chętnych darczyńców czekała również niespodzianka. Oprócz pozycji czytelniczych można było zakupić przepiękne maskotki. Ich projektantami i twórcami byli uczniowie klas szóstych, których uczył i inspirował Pan Piotr Kozak.
Wspólnie zebraliśmy 1030 złotych. Pieniądze te zostały przekazane na konto UNICEF. Mamy nadzieję, że dzięki naszej zbiórce choć część dzieci z Mali będzie mogła pójść do szkoły i korzystać z pomocy oraz materiałów edukacyjnych, do których do tej pory nie miały dostępu. Serdecznie dziękujemy za wsparcie wszystkim, którzy przyczynili się do zebrania tej imponującej sumy, a głównie naszym twórcom książek i maskotek, bo to dzięki ich kreatywności mogliśmy zorganizować kiermasz.
Podczas trwania projektu pod patronatem UNICEF został zorganizowany konkurs
„na najbardziej oryginalną książkę”. Cieszył się on dużym zainteresowaniem zarówno najmłodszych jak i najstarszych uczniów naszej szkoły. W ramach konkursu książka
pt. „Korsyka” została wyłoniona w drodze eliminacji do reprezentowania naszej szkoły
w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez organizację UNICEF Polska; jej autorką jest Aleksandra Jóźwiuk z klasy 6a. Przy okazji tego konkursu okazało się, że w naszej szkole jest więcej młodych pisarzy. Postanowiliśmy wyróżnić po 3 książki – w kategorii klas 1-3 ich autorami są: Wiktoria Jaszczur, Marysia Sobolewska oraz Wiktoria Gołęgowska,
a w kategorii klas 4-6 Aleksandra Jóźwiuk, Justyna Szczygielska oraz Szymon Sieńkowski. Wręczenie nagród niebawem!