Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka

W ramach projektu „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka” uczeń klasy 7b, Szymon Roman realizował w roku szkolnym 2021/2022 własny projekt zatytułowany „Oddycham pełną piersią”. Polska bardzo słabo wypada na tle państw należących do Unii Europejskiej pod względem czystości powietrza. Zanieczyszczenie powietrza ma wiele negatywnych konsekwencji, jednak najważniejsze dotyczą zdrowia i życia ludzi. Szkodliwe substancje zawarte w atmosferze oddziałują przede wszystkim na układ oddechowy. Z tego powodu Szymon postanowił sprawdzić, jakim powietrzem oddychamy w naszym mieście i w tym celu zaplanował szereg badań. Przygotowując się do doświadczeń, swoje plany Szymon omówił z panią dr hab. Elżbietą Królak, profesor uczelni w Instytucie Nauk Biologicznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Uczeń przeprowadził monitoring w oparciu o organizmy wskaźnikowe, badanie obecności i rodzaju zapylenia powietrza atmosferycznego oraz badanie odczynu pH pyłów znajdujących się w powietrzu. Wyniki swoich badań zaprezentował uczniom klasy 7. Projekt Szymona miał na celu uświadomienie społeczności szkolnej, w jakim środowisku żyjemy, jakie konsekwencje dla naszego zdrowia ma zanieczyszczenie powietrza i jakie działania należy podjąć aby móc „oddychać pełną piersią” i zachować zdrowie. zdjęcia z realizacji projektu

Opiekunem Szymona jest pani Barbara Patoleta.

 

W ramach projektu „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka” Oliwia Liczewska z klasy 7b wraz ze swoim opiekunem przygotowała lekcję o językach świata. Klasa miała okazję poćwiczyć idiomy w różnych językach, poznać cytaty sławnych ludzi oraz zagrać w 'Running Dictation’.  zdjęcia z lekcji

Opiekunem Oliwii jest pani Justyna Troć.

 

Michał Mazurek, uczeń klasy VII b, w roku szkolnym 2021/2022 jest stypendystą Marszałka Województwa Mazowieckiego w ramach projektu „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2021/22”. Jako przedmioty wiodące w realizacji projektu Michał wybrał matematykę i informatykę oraz język angielski. Uczeń, w ramach swego projektu, zajął się systemami liczenia. Przygotował gazetkę, którą można obejrzeć w sali 101, opracował prezentację multimedialną i quiz w Genial.ly oraz słowniczek zwrotów związanych z systemami liczenia.
Podczas lekcji matematyki w klasie VII b Michał przedstawił swoją prezentację, przybliżył dawne i współczesne systemy liczenia oraz ich zastosowania, następnie koleżanki i koledzy z klasy rozwiązali quiz przygotowany przez ucznia. Prace Michała można znaleźć pod linkami:
Prezentacja
Quiz
Słowniczek
Zdjęcia z lekcji w VII b

Opiekunem projektu jest pani Agnieszka Protasiuk.

W roku szkolnym 2021/2022 nasza uczennica Oliwia Liczewska z klasy 7b została stypendystką w ramach projektu „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka”.

Oliwia w ostatnich tygodniach ciężko pracowała nad projektem „Postcard to the USA”, którego jest szkolną koordynatorką. Uczennica do projektu zaangażowała wszystkie klasy siódme, które na lekcjach języka angielskiego tworzyły pocztówki wielkanocne. Kartki pocztowe zostały wysłane do domu seniora   w USA [odnośnik do strony http://www.czworka.siedlce.pl/postcard-to-the-usa/].

Oliwia pracuje również nad swoim blogiem, który prowadzi w języku angielskim. Publikuje tam regularnie artykuły dotyczące ważnych tematów takich jak Dzień Bezpiecznego Internetu czy Światowy Dzień Wody. Całość można przeczytać tutaj: https://oliwia2022.blogspot.com/  Artykuły te znalazły też swoje miejsce w szkolnej gazetce „Czwórka z plusem”. [odnośnik do gazetki marzec 2022 http://www.czworka.siedlce.pl/wp-content/uploads/2022/03/czworka-z-plusem-marzec-2022.pdf].

Szkolnym opiekunem stypendystki jest pani Justyna Troć.

Zuzanna Mackiewicz, uczennica klasy 8a oraz Nina Jarkowska, uczennica klasy 8c, są stypendystkami Marszałka Województwa Mazowieckiego w ramach projektu „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2020/21”. W ramach swoich projektów uczennice stworzyły kolejny numer gazetki szkolnej, w którym możemy przeczytać m.in. anglojęzyczny artykuł dotyczący ciekawych form spędzania wakacji w Polsce.
Zuzia i Nina aktywnie współpracują też w projekcie eTwinning ‘Learn, play and have fun!’ w ramach którego powstała gra o Polsce. Gra została udostępniona krajom partnerskim biorącym udział w projekcie. Zapraszamy do gry.
Zapraszamy też do poćwiczenia słownictwa do egzaminu ósmoklasisty. Nina Jarkowska stworzyła bazę fiszek z wyrażeniami do egzaminu ósmoklasisty, natomiast Zuzanna Mackiewicz stworzyła bazę fiszek dotyczących nazw zawodów i działu tematycznego praca.

Opiekunem projektów jest pani mgr Justyna Troć.

 

Jakub Rzewuski, uczeń klasy VIII a, w bieżącym roku szkolnym jest stypendystą Marszałka Województwa Mazowieckiego w ramach projektu „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2020/21”. Jako przedmioty wiodące w realizacji projektu Jakub wybrał język angielski i biologię. Uczeń, w ramach swego projektu, napisał artykuł w języku angielskim na temat COVID-19 oraz przeprowadził wśród rówieśników ankietę, na podstawie której powstał plakat o wirusie oraz jego wpływie na młodzież. Jakub stworzył również 4 zestawy słówek w języku angielskim w aplikacji Quizlet na temat zdrowia, koronawirusa, biologii oraz człowieka.
Prace Jakuba można znaleźć pod linkami:
plakat
artykuł
zestaw słówek zdrowie i koronawirus
zestaw słówek biologia i człowiek
Opiekunem projektu jest Pani mgr Beata Głuchowska

Maciej Nieczyporuk, uczeń klasy VIII a, w bieżącym roku szkolnym jest stypendystą Marszałka Województwa Mazowieckiego w ramach projektu „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2020/21”. Jako przedmioty wiodące w realizacji projektu Maciek wybrał matematykę i geografię. Jednym z zadań przyjętych do realizacji w ramach projektu było opracowanie gazetki szkolnej prezentującej gęstość zaludnienia wybranych krajów świata. Maciek zaprezentował dane dla krajów o największej powierzchni i największej liczbie ludności, wskazał kraje o największej średniej gęstości zaludnienia oraz uwzględnił informację dotyczącą naszego kraju. Gazetkę można obejrzeć w Sali 101 oraz klikając tutaj.
Opiekunem projektu jest Pani mgr Agnieszka Protasiuk.

Uczennica klasy 8a, Zuzia Mackiewicz stworzyła nowy numer gazetki szkolnej. Znajdziecie tam artykuły autorstwa Zuzi napisane po angielsku, m.in. 'How has COVID-19 changed our lifes?’ oraz 'Healthy lifestyle’. Zapraszamy do czytania!

W roku szkolnym 2020/2021 kontynuujemy program eTwinning ‘Play, learn and have fun’. Nasza współpraca w tym roku obejmuje szkoły z Rumunii, Hiszpanii, Grecji oraz Polski.
Zuzanna Mackiewicz z klasy 8a oraz Nina Jarkowska z klasy 8c stworzyły grę w ramach naszego udziału w projekcie.
Kliknij link do gry

apsmwm20 apsmwm20Nasza szkoła realizuje program eTwinning „Play, learn and have fun”. Współpracujemy ze szkołą numer 11 St. O. Iosif w Brasov w Rumunii. Amelka Paczuska stworzyła gry językowe. Dzięki temu projektowi, uczniowie z naszej szkoły i ze szkoły partnerskiej poznają nowe metody uczenia się, wzbogacają słownictwo, rozwijają swoje zainteresowania związane z kulturą innych krajów, poszerzają wiedzę na temat krajów partnerskich i są bardziej zmotywowani do nauki języków obcych.

W ramach poszerzania swoich pasji, Amelia Paczuska stworzyła gazetkę szkolną. Zachęcamy Was do zapoznania się z bardzo ciekawym artykułem na temat budowy naszego ciała. Możecie znaleźć również różne ciekawostki na temat Kanady.

gsz-ws-ap-a

Czy uczenie się nowych słówek może być przyjemne? Oczywiście, że tak. Amelka specjalnie dla Was stworzyła quizlet. Będziecie mogli powtórzyć już znane Wam wyrażenia i zwroty związane ze zdrowiem w języku angielskim. Macie również okazję zapoznać się ze słownictwem w języku francuskim.
https://quizlet.com/_8cqbyv?x=1jqt&i=2qjvey
https://quizlet.com/_8cq1vv?x=1jqt&i=2qjvey

apsmwm20Dnia 3 lutego 2020 r. w garwolińskim Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki odbyło się uroczyste wręczenie umów stypendialnych i dyplomów najzdolniejszym uczniom z Mazowsza w ramach projektu Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka. Naszą szkołę godnie reprezentowała Amelia Paczuska – uczennica klasy 8B. Ze zdolną młodzieżą z subregionu siedleckiego spotkały się członkinie zarządu województwa Elżbieta Lanc oraz Janina Ewa Orzełowska.
„Po raz kolejny mamy przyjemność uczestniczyć w takim wielkim święcie oświaty na Mazowszu. To jest wasza praca, wasze pasje, ale też praca szkoły, nauczycieli, serce i zaangażowanie rodziców. Bez tego nie bylibyście tacy, jacy jesteście…” – mówiła Elżbieta Lanc.
„Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi … Jak tutaj jesteście, to właśnie te słowa pokazują, że warto jest walczyć o siebie, że warto jest każdego dnia starać się o to, aby być coraz lepszym. Te stypendia nie są ot tak sobie przyznane, one się wam należą, one są dla was nagrodą, one są dla was motywacją, one są dla was sensem dalszej edukacji …”- przekonywała Janina Ewa Orzełowska.
To już 11 edycja programów stypendialnych dla mazowieckiej młodzieży. Stypendia to dla uczniów duże finansowe wsparcie, które mogą przeznaczyć zarówno na udział w różnego typu zajęciach, warsztatach, wycieczkach, kursach językowych czy konferencjach naukowych, ale także na zakup niezbędnego sprzętu komputerowego, fotograficznego czy książek. Warunkiem otrzymania pomocy są ponadprzeciętne wyniki w nauce, a wysoka średnia ocen czy też udział w olimpiadach i konkursach to tylko niektóre z kryteriów, jakie muszą spełniać osoby ubiegające się o stypendium.
Opiekunem uczennicy jest nauczyciel języka angielskiego, pani Izabela Piwowarczyk.
Gratulujemy Amelii i jej Rodzicom, życzymy dalszych sukcesów i zachęcamy innych do rozwijania pasji i pogłębiania wiedzy.