Wojska Obrony Terytorialnej w naszej szkole

W tym roku minie 100 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. Tą wyjątkową rocznicę w naszej szkole zaczynamy obchodzić już od dziś, a kulminacją obchodów będzie data 11 listopada 2018r. Uczniowie z klas 0 – 3 razem ze swoimi wychowawcami i paniami ze świetlicy rozpoczęli to radosne świętowanie od zaproszenia wspaniałych gości. 23 kwietnia mieliśmy zcofaszczyt i ogromną przyjemność spędzić całe przedpołudnie z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej z siedleckiej jednostki.
Dowiedzieliśmy się, że misją Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) – jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Uczniowie SP 4 mieli okazję posłuchać, na czym polega służba w jednostce wojskowej, czym na co dzień posługują się żołnierze, co znajduje się w ich plecaku, jakie są różnice w umundurowaniu galowym i polowym oraz poznać pojazdy, którymi przemieszczają się pomiędzy swoimi jednostkami.
Ogromną atrakcją było dla naszych wychowanków zobaczenie z bliska pojazdów wojskowych. Panowie przyjechali do nas trzema środkami transportu: ogromnym Jelczem, który pomieścił całą grupę świetliczaków, terenowym kładem, na którym przynajmniej posiedzieć chciał KAŻDY oraz przepięknym czarnym motocyklem. Oglądania sprzętów nie było końca, a uśmiechnięte buzie dzieci świadczyły tylko o jednym: wydarzenie było niezwykle ciekawe. Podporucznik Paweł Wołosz, który koordynował całą wizytę w naszej świetlicy, zadbał o najdrobniejsze szczegóły spotkania. Odbyła się również namiastka pokazu możliwości terenowych kłada.
Dzisiejsze atrakcje przyciągnęły do nas również młodzież, która przyjechała do SP 4 z programu Erasmus. Wspólnie z nami podziwiali sprzęt wojskowy, a najodważniejsi mieli okazję przejechać się ogromnym Jelczem.
Dziękujemy naszym wspaniałym gościom za wizytę. Zostanie w pamięci dzieci na bardzo długo. Takie wydarzenie to żywa lekcja historii, która rozpoczęła radosne świętowanie STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI w Szkole Podstawowej nr 4 w Siedlcach!!!