PROJEKT
W STRONĘ LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI
PROGRAM PLANOWANIA KARIERY ZAWODOWEJ UCZNIÓW
Projekt opracowała: mgr Anna Szostak – nauczyciel języka polskiego
Projekt opracowany jest w celu zapoznania uczniów z możliwościami wyboru ścieżki zawodowej, prezentacji różnych zawodów, zapoznania z obowiązkami pracowników różnych firm, a w perspektywie właściwego wyboru szkoły ponadpodstawowej. (pełny tekst)
18 października klasa 6 a miała okazję porozmawiać z p. Marcinem Hawrylukiem, który pracuje jako ratownik medyczny. Pan Marcin przyniósł wielką torbę, w której kryły się różne akcesoria niezbędne do ratowania życia. Uczniowie dowiedzieli się, że aby móc wykonywać ten zawód trzeba mieć refleks, być opanowywanym, oraz posiadać ogromna wiedzę, bo często od właściwych decyzji ratowników medycznych zależy życie, zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. To zawód, w którym każdego dnia można być prawdziwym bohaterem. Uczniowie mieli wiele pytań, ale też już dużo wiedzieli o tym jakie obowiązki spoczywają na osobach wykonujących ten zawód, a są to m.in.: udzielanie pierwszej pomocy o charakterze ratowniczym (ocena chorego, badanie podstawowych parametrów i funkcji życiowych, wykonywanie EKG, opatrywanie ran i złamań oraz podawanie leków) w stanach bezpośredniego zagrożenia życia, wypadkach i katastrofach.
Dziękujemy Panu za przybliżenie nam arkanów kolejnego zawodu… Kto wie, może wśród uczniów naszej klasy są Pana przyszli koledzy lub koleżanki po fachu…?
9 września 2018 roku część uczniów klasy 6a wybrała się pod opieką wychowawczyni p. Anny Szostak na wycieczkę do Gliwic. Mieliśmy okazję zwiedzić zakład produkujący samochody Opel. Tego dnia, z okazji 20 – lecia powstania fabryki w Polsce, mogliśmy obejrzeć niedostępne na co dzień dla zwiedzających miejsca i poznać wszystkie etapy powstawania aut. Korzystaliśmy również z oferty firm współpracujących z marką Opel. Niemalże na każdym kroku dostawaliśmy cukierki, balony i urodzinowe gadżety. Pomimo dość długiej podróży, bawiliśmy się doskonale.
8 maja 2018 roku uczniowie z klasy 5 a wraz z wychowawcą Panią Anną Szostak w ramach projektu „W stronę lepszej przyszłości” poznawali zawód policjanta. Głównym przewodnikiem po Komendzie Miejskiej Policji w Siedlcach była Pani asp. Edyta Barycka z Wydziału Prewencji. W czasie spotkania mieliśmy okazje poznać pracę policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego dzięki Panu asp. szt. Januszowi Cabajowi. Świetnie bawiliśmy się również w techników kryminalistyki dzięki Panu asp. szt. Markowi Sienkiewiczowi, jednak najwięcej emocji wywołało w nas spotkanie z Ogim – psem tropiącym, którego przewodnicy Panowie mł. asp. Mariusz Misiak i mł. asp. Stanisław Jurzyk przygotowali specjalnie dla nas pokaz umiejętności swojego podopiecznego. Mieliśmy również okazję zobaczyć jak wygląda sprzęt oraz strzelnica policyjna.
Wszyscy z zainteresowaniem poznawali kulisy pracy policjantów.
14 marca to dzień, kiedy ponownie odwiedziła nas Pani Magdalena Jastrzębska. Tym razem nasze zajęcia oparte były o „11 zasad, których prawdopodobnie nie poznalibyśmy w szkole” ;), a których autorem jest Bill Gates…. Do tej pory nie spotkaliśmy się z nimi i należy przyznać, że po krótkim przemyśleniu i rozmowie z naszym Gościem musieliśmy przyznać, że ich treść zrobiła na nas wrażenie… Zachęcamy Was do tego żebyście się z nimi zapoznali. Naprawdę warto. Naszej wychowawczyni podobał się szczególnie jeden punkt i dopisek na końcu wszystkich zasad… Jaki? Sami odgadnijcie?
28 lutego odbyły się kolejne zajęcia… wszyscy na nie czekaliśmy z niecierpliwością i tym razem również się nie zawiedliśmy… Było bardzo ciekawie… Opowiadaliśmy o swoich marzeniach. Jednak zanim my mogliśmy wymienić swoje niemalże niekończące się listy, opowieść o tym jak podążał za marzeniami i jak je sukcesywnie realizował rozpoczął nasz dzisiejszy gość Pan Arkadiusz Szoplik – Członek Zarządu i Dyrektor Handlowy Jastrzębski S.A. Następnie wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali kartki, na których wypisali swoje marzenia…. Niektórzy maja ich naprawdę dużo. Wszystkim życzymy ich szybkiej realizacji, ale z wypowiedzi naszego dzisiejszego Gościa dowiedzieliśmy się, że nie wystarczy chcieć… trzeba na wszystko ciężko pracować i małymi krokami dążyć do obranych celów. Nasze wypowiedzi zostały zebrane przez dzisiejszego Gościa i przechowywane aż do końca trwania naszego projektu… Może już wtedy niektóre się spełnią… Na koniec otrzymaliśmy kolejny znak rozpoznawczy naszej klasy, po plecakach przyszła kolej na firmowe smycze, na które od razu zaczepiliśmy swoje szkolne identyfikatory.
Ostatnim miłym akcentem tego spotkania była wspólna fotografia, która wykonaliśmy sobie w Kąciku Patrona.
7 lutego 2018 roku odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu „W stronę lepszej przyszłości”. Tym razem ponownie odwiedziła nas Pani Magdalena Jastrzębska. Rozmawialiśmy o tym, co to są ubezpieczenia i kiedy możemy z nich korzystać, a także jakie firmy ubezpieczeniowe funkcjonują na polskim rynku. Na tych zajęciach poza naszą wiedzą dotycząca znajomości logotypów poszczególnych firm ubezpieczeniowych oraz skrótów takich jak OC, AC, NNW itp. mogliśmy również zaprezentować swoje umiejętności plastyczne. Projektowaliśmy nowe logotypy firm zajmujących się ubezpieczeniami. To było ciekawe zadanie.
20 grudnia 2017 r. odwiedził klasę 5 a Pan Michał Lipski – kierownik działu samochodów używanych w firmie Opel Jastrzębski S.A. Po krótkiej prezentacji zadań jakimi zajmuje się każdego dnia, wykonując swoje obowiązki zawodowe oraz wyjaśnieniu trudnych słów takich jak np. rękojmia, Pan Michał rozdał uczniom formularze sprzedaży. Wszyscy starali się właściwie wycenić używane auta, które zostały im przydzielone. Dzięki wskazówkom udzielanym przez fachowca uczniowie sprawnie poradzili sobie również z tym zadaniem.
14 grudnia 2017 r. realizując kolejne zadania projektu „W stronę lepszej przyszłości” uczniowie klasy 5 a mieli okazję zapoznać się z zawodem garncarza. Tego dnia szkołę odwiedził Pan Krystian Nowak – opowiedział uczniom o historii garncarstwa i jego współczesnym charakterze, o technikach używanych podczas produkcji naczyń oraz o samym procesie tworzenia. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję spróbować swoich sił, samodzielnie wykonywali wazoniki miseczki w różnych kształtach.
6 grudnia 2017 r. zajęcia w klasie 5 a przeprowadziła Pani Magdalena Jastrzębska. W związku z tym, że tego dnia były mikołajki, Pani Prezes przyszła do klasy ubrana w zabawną czapkę. Zajęcia były podzielone na 2 części. W pierwszej Pani Magdalena opowiadała uczniom o odpowiedzialności społecznej firm. Druga część zajęć polegała na wykonaniu zadania. Uczniowie wcielili się
w projektantów maskotek i próbowali stworzyć rysunek maskotki, która ma reklamować firmę Opel Jastrzębski S.A. Jak zwykle uczniowie 5 a udowodnili, że są bardzo kreatywni. To były ciekawe zajęcia i zakończyły się również bardzo przyjemnie, bo wszyscy uczestnicy zostali obdarowani słodkościami.
22 listopada klasa 5a uczestniczyła w kolejnych zajęciach w ramach projektu „W stronę lepszej przyszłości”. To było niezwykłe spotkanie. Tym razem arkana przedsiębiorczości przybliżał uczniom pan Grzegorz Urban – kierownik salonu Opel Jastrzębski S.A. Na początku zajęć uczniowie zapoznali się z etapami kupna i sprzedaży różnych produktów. Zrobili to, oglądając ciekawą prezentacje multimedialną. Następnie chętnie odpowiadali na pytania związane z tematem zajęć, a później… uczniowie wcielili się w rolę sprzedających i kupujących. Kupowali oczywiście SAMOCHODY!!! Emocje wrzały. Wszystkie grupy osiągnęły sukces! Kupujący, „wyjechali” z salonu wymarzonymi autami, sprzedający, wynegocjowali satysfakcjonujące ich ceny za sprzedawany produkt. Wszyscy bawili się doskonale. To były bardzo pouczające zajęcia. Pan Grzegorz Urban pokazał uczniom, że w każdej sytuacji można się porozumieć i osiągnąć zamierzony cel, wystarczy tylko dobrze wysłuchać drugą stronę i umieć przedstawić odpowiednio swoje argumenty.
8 listopada 2017 r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu „W stronę lepszej przyszłości”. Tym razem uczniowie klasy 5 a wraz z wychowawczynią Panią Anną Szostak udali się na wycieczkę do siedziby firmy Opel Jastrzębski S.A. Piątoklasiści mieli okazję spotkać się z pracownikami firmy oraz obejrzeć miejsca ich pracy. W czasie tej wizyty poznali elementy struktury firmy, o których rozmawiali już na zajęciach 4 października. Pani Prezes Magdalena Jastrzębska zapoznała uczestników spotkania ze specyfiką zadań wykonywanych na poszczególnych stanowiskach. Niektórzy skorzystali z okazji
i sprawdzili, czy fotel Prezesa jest wygodny 😉
18 października odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu „W stronę lepszej przyszłości”. Tym razem uczniowie klasy 5a pod kierunkiem Pani Magdaleny Jastrzębskiej dyskutowali o historii. Podstawą tej rozmowy była oczywiście historia firmy Opel Jastrzębski S.A., z którą mogli zapoznać się, oglądając film zaprezentowany na tych zajęciach. Uczniowie rozmawiali o znaczeniu historii nie tylko w kontekście firmy, ale też w kontekście dziecka, ucznia i Polaka. Druga część zajęć poświęcona była przygotowaniu projektów – plakatów, na których uczniowie prezentowali najważniejsze wg nich momenty z historii klasy. Niełatwo było wybrać. Pojawił się problem…. Wybrać te najważniejsze, czy może najśmieszniejsze wydarzenia J Pani Magdalena i tym razem nie przyszła do uczniów z pustymi rękami. Wszyscy otrzymali pięknie wydaną książkę, w której przedstawiona jest historia firmy Opel Jastrzębski S.A.
4 października 2017 r. roku klasa 5a uczestniczyła w pierwszych zajęciach prowadzonych przez pracowników firmy Jastrzębski S.A. realizowanych w ramach projektu „W stronę lepszej przyszłości”. Tego dnia odwiedziła klasę Pani Magdalena Jastrzębska. W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się: co to jest firma, czym różni się spółka akcyjna od innych spółek, co to jest majątek i co nim może być. Poznali również strukturę firmy Jastrzębski S.A., a uzyskaną wiedzę wykorzystali pracując w grupach i wykonując jej schemat.
Piątoklasiści z zainteresowaniem słuchali wykładu i z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach. Starali się odpowiadać na zadawane pytania, ale również sami je zadawali.
20 września uczniowie klasy 5 a po raz pierwszy zmierzyli się z zadaniem przygotowanym przez pracowników firmy Opel Jastrzębski S.A. Na przygotowanych kartkach odpowiedzieli na pytanie kim chcą zostać w przyszłości. Swój wybór mieli uzasadnić. Uczniowie podawali różne zawody, a ich wybory były bardzo ciekawie motywowane. Następnym krokiem, było zapoznanie się z treścią folderu reklamowego, w którym pojawiły się krótkie opisy zakresu czynności pracowników firmy, spośród opisanych tam zawodów uczniowie musieli wybrać jeden, który chcieliby/ mogliby wykonywać. W pisemnych wypowiedziach uczniów najczęściej pojawiały się… prezes, sprzedawca samochodów i mechanik samochodowy. Na koniec projektu sprawdzimy jeszcze raz, czy zainteresowania uczniów uległy zmianie, czy od tak młodego wieku konsekwentnie będą podążać realizując swoje zamierzenia.
W dniu 13 września 2017 roku, w Szkole Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na apelu Dyrektor Szkoły Pan Przemysław Anusiewicz oraz Prezes Zarządu firmy Jastrzębski S.A. Pani Magdalena Jastrzębska podpisali umowę patronacką. Umowa ta dotyczy wspomagania nauki wybranego oddziału na poziomie nauczania od klasy 5 do 8 oraz doradztwa zawodowego dla wszystkich oddziałów na poziomie klas 7 i 8. Jest ona owocem prowadzonego w placówce projektu edukacyjnego pt. „W stronę lepszej przyszłości”. Projekt ten opracowany jest w celu zapoznania uczniów z możliwościami wyboru ścieżki zawodowej, prezentacji różnych zawodów, zapoznania z obowiązkami pracowników różnych firm, a w perspektywie właściwego i świadomego wyboru szkoły ponadpodstawowej. Autorem projektu jest Pani Anna Szostak, wychowawca klasy 5a, którą to w roku szkolnym 2017/2018 firma Jastrzębski S.A. otoczy szczególną opieką.
Dzięki nawiązanej współpracy uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką i charakterem pracy tej firmy. Poza zajęciami praktycznymi dotyczącymi podstaw księgowości, marketingu, pracy z klientem czy wykorzystania aplikacji biurowych, odbędą się też zajęcia z zakresu fizyki i jej zastosowania w praktyce oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ramach akcji „Bezpiecznie z Adasiem”.
Dla uczniów wspomnianej klasy 5a ten dzień był szczególnie wyjątkowy jeszcze z jednego powodu. Bowiem w ramach prezentu powitalnego od Firmy, wszyscy otrzymali jednakowe plecaki. Niespodzianka ta wywołała mnóstwo radości i uśmiechów. Plecaki na pewno przydadzą się zarówno na co dzień w szkole, jak również w czasie wspólnych wycieczek, wyjazdów.