W stronę lepszej przyszłości

PROJEKT

W STRONĘ LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI

PROGRAM PLANOWANIA KARIERY ZAWODOWEJ UCZNIÓW

Projekt opracowała: mgr Anna Szostak – nauczyciel języka polskiego

Projekt opracowany jest w celu zapoznania uczniów z możliwościami wyboru ścieżki zawodowej, prezentacji różnych zawodów, zapoznania z obowiązkami pracowników różnych firm, a w perspektywie właściwego wyboru szkoły ponadpodstawowej. (pełny tekst)


22list1722 listopada klasa 5a uczestniczyła w kolejnych zajęciach w ramach projektu „W stronę lepszej przyszłości”. To było niezwykłe spotkanie. Tym razem arkana przedsiębiorczości przybliżał uczniom pan Grzegorz Urban – kierownik salonu Opel Jastrzębski S.A. Na początku zajęć uczniowie zapoznali się z etapami kupna i sprzedaży różnych produktów. Zrobili to, oglądając ciekawą prezentacje multimedialną. Następnie chętnie odpowiadali na pytania związane z tematem zajęć, a później… uczniowie wcielili się w rolę sprzedających i kupujących. Kupowali oczywiście SAMOCHODY!!! Emocje wrzały. Wszystkie grupy osiągnęły sukces! Kupujący, „wyjechali” z salonu wymarzonymi autami, sprzedający, wynegocjowali satysfakcjonujące ich ceny za sprzedawany produkt. Wszyscy bawili się doskonale. To były bardzo pouczające zajęcia. Pan Grzegorz Urban pokazał uczniom, że w każdej sytuacji można się porozumieć i osiągnąć zamierzony cel, wystarczy tylko dobrze wysłuchać drugą stronę i umieć przedstawić odpowiednio swoje argumenty.

dav8 listopada 2017 r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu „W stronę lepszej przyszłości”. Tym razem uczniowie klasy 5 a wraz  z wychowawczynią Panią Anną Szostak udali się na wycieczkę do siedziby firmy Opel Jastrzębski S.A. Piątoklasiści mieli okazję spotkać się z pracownikami firmy oraz obejrzeć miejsca ich pracy. W czasie tej wizyty poznali elementy struktury firmy, o których rozmawiali już na zajęciach 4 października. Pani Prezes Magdalena Jastrzębska zapoznała uczestników spotkania ze specyfiką zadań wykonywanych na poszczególnych stanowiskach. Niektórzy skorzystali z okazji
i sprawdzili, czy fotel Prezesa jest wygodny 😉

historiaopla18 października odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu „W stronę lepszej przyszłości”. Tym razem uczniowie klasy 5a pod kierunkiem Pani Magdaleny Jastrzębskiej dyskutowali o historii. Podstawą tej rozmowy była oczywiście historia firmy Opel Jastrzębski S.A., z którą mogli zapoznać się, oglądając film zaprezentowany na tych zajęciach. Uczniowie rozmawiali o znaczeniu historii nie tylko w kontekście firmy, ale też w kontekście dziecka, ucznia i Polaka. Druga część zajęć poświęcona była przygotowaniu projektów – plakatów, na których uczniowie prezentowali najważniejsze wg nich momenty z historii klasy. Niełatwo było wybrać. Pojawił się problem…. Wybrać te najważniejsze, czy może najśmieszniejsze wydarzenia J Pani Magdalena i tym razem nie przyszła do uczniów z pustymi rękami. Wszyscy otrzymali pięknie wydaną książkę, w której przedstawiona jest historia firmy Opel Jastrzębski S.A.

pierwszezajeciaprojektu4 października 2017 r. roku klasa 5a uczestniczyła w pierwszych zajęciach prowadzonych przez pracowników firmy Jastrzębski S.A. realizowanych w ramach projektu „W stronę lepszej przyszłości”. Tego dnia odwiedziła klasę Pani Magdalena Jastrzębska. W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się: co to jest firma, czym różni się spółka akcyjna od innych spółek, co to jest majątek i co nim może być. Poznali również strukturę firmy Jastrzębski S.A., a uzyskaną wiedzę wykorzystali pracując w grupach  i wykonując jej schemat.
Piątoklasiści z zainteresowaniem słuchali wykładu i z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach. Starali się odpowiadać na zadawane pytania, ale również sami je zadawali.

20 września uczniowie klasy 5 a po raz pierwszy zmierzyli się z zadaniem przygotowanym przez pracowników firmy Opel Jastrzębski S.A. Na przygotowanych kartkach odpowiedzieli na pytanie kim chcą zostać w przyszłości. Swój wybór mieli uzasadnić. Uczniowie podawali różne zawody, a ich wybory były bardzo ciekawie motywowane. Następnym krokiem, było zapoznanie się z treścią folderu reklamowego, w którym pojawiły się krótkie opisy zakresu czynności pracowników firmy, spośród opisanych tam zawodów uczniowie musieli wybrać jeden, który chcieliby/ mogliby wykonywać. W pisemnych wypowiedziach uczniów najczęściej pojawiały się… prezes, sprzedawca samochodów i mechanik samochodowy. Na koniec projektu sprawdzimy jeszcze raz, czy zainteresowania uczniów uległy zmianie, czy od tak młodego wieku konsekwentnie będą podążać realizując swoje zamierzenia.

Klasa patronackaW dniu 13 września 2017 roku, w Szkole Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Na apelu Dyrektor Szkoły Pan Przemysław Anusiewicz oraz Prezes Zarządu  firmy Jastrzębski S.A. Pani Magdalena Jastrzębska podpisali umowę patronacką. Umowa ta dotyczy wspomagania nauki wybranego oddziału na poziomie nauczania od klasy 5 do 8 oraz doradztwa zawodowego dla wszystkich oddziałów na poziomie klas 7 i 8. Jest ona owocem prowadzonego w placówce projektu edukacyjnego pt. „W stronę lepszej przyszłości”. Projekt ten opracowany jest w celu zapoznania uczniów z możliwościami wyboru ścieżki zawodowej, prezentacji różnych zawodów, zapoznania z obowiązkami pracowników różnych firm, a w perspektywie właściwego i świadomego wyboru szkoły ponadpodstawowej. Autorem projektu jest Pani Anna Szostak, wychowawca klasy 5a, którą to w roku szkolnym 2017/2018 firma Jastrzębski S.A. otoczy szczególną opieką.

Dzięki nawiązanej współpracy uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką i charakterem pracy tej firmy. Poza zajęciami praktycznymi dotyczącymi podstaw księgowości, marketingu, pracy z klientem czy wykorzystania aplikacji biurowych, odbędą się też zajęcia z zakresu fizyki i jej zastosowania w praktyce oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ramach akcji „Bezpiecznie z Adasiem”.

Dla uczniów wspomnianej klasy 5a ten dzień był szczególnie wyjątkowy jeszcze z jednego powodu. Bowiem w ramach prezentu powitalnego od Firmy, wszyscy otrzymali jednakowe plecaki. Niespodzianka ta wywołała mnóstwo radości i uśmiechów. Plecaki na pewno przydadzą się zarówno na co dzień w szkole, jak również w czasie wspólnych wycieczek, wyjazdów.