VII Dyktando Siedleckie za nami

dyktandostarszacyPoczątek kwietnia to dla uczniów siedleckich szkół tradycyjnie czas na zmagania z polską ortografią. 3 kwietnia odbyło się VII Dyktando Siedleckie, konkurs, który na stałe wpisał się w kalendarz imprez miejskich. Jak co roku wzięli w nim udział najlepsi uczniowie, wyłonieni w trakcie szkolnych eliminacji, z poszczególnych poziomów szkół: z klas I-III i IV-VI ze szkół podstawowych, z gimnazjów i ze szkół ponadgimnazjalnych. Oprócz nich, Dyktando pisali studenci, rodzice uczniów i pracownicy UPH. Dyktando zostało zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 4 w Siedlcach we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczo – Humanistycznym, Publicznym Gimnazjum nr 2 oraz II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi.
Konkurs dla uczestników poszczególnych etapów edukacji odbył się odpowiednio: w Szkole Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach, w Publicznym Gimnazjum nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach, w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi oraz w budynku Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego. Honorowym Patronatem konkurs objęli: Mazowiecki Kurator Oświaty p. Aurelia Michałowska, Prezydent Miasta Siedlce p. Wojciech Kudelski oraz JM Rektor prof. dr hab. Tamara Zacharuk. Patronatem medialnym konkurs objęło Katolickie Radio Podlasie i Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl oraz Tygodnik Siedlecki.
Cele Dyktanda są niezmiennie ważne, czyli: upowszechnianie kultury języka, kształcenie umiejętności prawidłowego stosowania zasad ortograficznych i interpunkcyjnych, doskonalenie umiejętności świadomego, samodzielnego korzystania ze słowników ortograficznych, rozwijanie umiejętności ortograficznej samokontroli, propagowanie nawyków zdrowej rywalizacji, popularyzacja idei konkursu jako jednej z form rozwijania zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz integracja środowiska lokalnego.
Teksty dyktand dla szkoły podstawowej i dla rodziców, najeżone tym co w naszym języku najtrudniejsze, układali nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, p. Beata Ługowska i p. Iwona Piekarska oraz nauczyciele poloniści: p. Anna Jeznach – Mierzejewska i p. Anna Szostak.
O godzinie 10.00 zaczęły się zmagania konkursowe dla najmłodszych uczestników. Lektorem była p. Edyta Malewicz, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej naszej szkoły. W komisji zasiadła p. Danuta Lebuda, doradca metodyczny Samorządowego Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, p. wicedyrektor Agnieszka Szymani oraz p. Izabela Zalewska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 9.
O godz. 12.00 do pisania Dyktanda przystąpili uczniowie klas IV – VI. Uczestników przywitał p. dyrektor Przemysław Anusiewicz, następnie p. wicedyrektor Anna Pluta, koordynator Dyktanda, poinformowała o sposobie kodowania prac. W komisji zasiadły p. Małgorzata Połeć, doradca metodyczny Samorządowego Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, p. Anna Wierzbicka, nauczyciel polonista ze Szkoły Podstawowej nr 11 oraz nauczyciel polonista z naszej szkoły, p. Jolanta Niewęgłowska. Lektorem Dyktanda była w tym roku p. Magdalena Wójcik, ceniona polska aktorka. Pani Magdalena znana jest z dbałości o piękno polskiego języka, dlatego została poproszona przez organizatorów o uświetnienie konkursu. Pani Wójcik to osoba bardzo sympatyczna i bezpośrednia, co sprawiło, że w sali panowała bardzo miła atmosfera. Uczniowie byli zadowoleni, że mogli spotkać się z osobą znaną m.in. z małego ekranu, otrzymać autograf i zrobić wspólne zdjęcie.
Dla p. Magdaleny nie był to pierwszy pobyt w Siedlcach, niejednokrotnie występowała na deskach siedleckiego teatru.
O godzinie 16.00 do Dyktanda przystąpili rodzice uczniów siedleckich szkół. Tekst dyktowała p. Bożena Czarnecka – Akus, konsultant ds. edukacji humanistycznej z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W komisji zasiadły: p. Małgorzata Połeć, doradca metodyczny Samorządowego Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, p. wicedyrektor Anna Pluta, p. wicedyrektor Agnieszka Szymani, p. Anna Jeznach – Mierzejewska, p. Anna Szostak i p. Jolanta Niewęgłowska. Mimo najeżonego trudnościami tekstu, rodziców nie opuszczał dobry humor.
Wyniki poznamy już 11 kwietnia!

Zdjęcia na Podlasie24 i Tygodniku Siedleckim