Turniej maszyn wiatrowych – sukces w regionie!

Po raz kolejny Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna i PGE zorganizowała konkurs na budowę turbiny wiatrowej. Uczniowie mieli za zadanie wykonać model turbiny wiatrowej zgodnie z rysunkiem umieszczonym w regulaminie. Dobór materiałów był dowolny. Każda maszyna poddawana jest testowi, podczas którego sprawdzana jest moc, obroty przy obciążonym wale oraz moment obrotowy przy zatrzymanym wale turbiny. Wyniki każdego pomiaru składają się na ostateczną klasyfikację drużyny.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach: regionalnym (w ośmiu miastach Polski) oraz finał krajowy w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Etap regionu siedleckiego odbył się 15 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Siedlcach. Naszą szkołę reprezentowało 8 drużyn (byliśmy najliczniejszą reprezentacją – łącznie 20 uczniów). Wszystkie maszyny były wspaniałe i oryginalne.

Miło nam poinformować, że nasza drużyna „Wolniaczki” (nazwa okazała się szczęśliwa!) zajęła I miejsce i tym samym zakwalifikowała się do finału krajowego, który odbędzie się 24 kwietnia w Warszawie. Zwycięska drużyna to uczniowie z klasy 8d: Piotr Furmanek, Szymon Waldziński i Szymon Dołęga. Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas finału krajowego!