Szkoła Promująca Zdrowie


Nasza szkoła od wielu już lat promuje zasady zdrowego stylu życia i podejmuje wiele działań z zakresu edukacji zdrowotnej. Różnego rodzaju zadania profilaktyczne prowadzone były zarówno w ramach zajęć lekcyjnych oraz pozalekcyjnych. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu profilaktycznego i wychowawczego szkoły. Uczestniczyliśmy i uczestniczymy w wielu programach, projektach, konkursach i kampaniach promujących zdrowy styl życia. Postanowiliśmy rozpocząć starania o przyjęcie szkoły do sieci szkół promujących zdrowie, aby otrzymać oficjalne potwierdzenie celowości zadań prowadzonych prze całą społeczność szkolną.



Idea programu Szkoła Promująca Zdrowie

Program Szkoła Promująca Zdrowie realizowany jest w Polsce od 1991 r. Popularyzację idei Szkół Promujących Zdrowie rozpoczęto od trzyletniego projektu pilotażowego (1992-1995) zainicjowanego przez WHO/EURO, realizowanego pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Woynarowskiej... (pełny tekst)


Dla rodziców i nie tylko!

 

Nasze działania:

14 września 2018 r.: Uczniowie naszej szkoły obchodzili po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kropki.
Świętowanie rozpoczęło się od wysłuchania opowiadania i obejrzenia filmu o Vashti, której historia była inspiracją do powstania Dnia Kropki. Następnie, wszystkie dzieci rozmawiały na temat swoich talentów i tego, że każdy z nas jest inny i posiada inne zdolności. Stworzyły przepiękne kropkowane prace plastyczne. Zajęcia zakończono na szkolnych korytarzach, gdzie zadaniem dzieci było odnalezienie jak największej ilości kropek. Były również kropkowe sesje zdjęciowe, podczas których dziecięce buzie pokryły się promiennymi uśmiechami. Było radośnie i twórczo!

17 czerwca 2018 r.: W naszej szkole odbył się po raz IV Festyn Rodzinny ,,Czwórka z Plusem’’. Wszyscy uczestnicy ,,Biegu na czwórkę z Czwórką’’ i nie tylko, po wytężonym wysiłku udali się na drugą część imprezy, którą poprowadził niezastąpiony zespół muzyczny Passat. Nikt nie mógł się nudzić, o czym świadczyły dobre humory i duże zainteresowanie przez cały czas trwania zabawy. Świetną atmosferę zapewniały wielorakie atrakcje. Pokaz magii zgromadził pod sceną liczną widownię. Najmłodsi uczestnicy mogli zużytkować swoją energię bawiąc się na dmuchanej, ogromnej zjeżdżalni. Zwolennicy walk wojów sprzed wieków mogli wziąć czynny udział w strzelaniu z łuku i walce na miecze. Ogromne zainteresowanie wzbudziły wystrzały z broni średniowiecznej. Pokaz baniek przyciągnął wielu gapiów. Niektórzy zaś woleli spędzić czas przy konsumpcji kiełbasek z grilla, pysznych pierogów, lodów oraz ciast upieczonych przez nasze mamy. Panie z Galerii Kultury dawały możliwość zmiany w tygrysa lub motyla. Miłym zaskoczeniem był przyjazd klubu motocyklowego FMB. Panowie mieli długą kolejkę do przejażdżki motocyklem. Podczas festynu zorganizowana została akcja charytatywna, z której dochód został przekazany na pomoc dla naszej uczennicy. Prace na sprzedaż wykonali uczniowie. Przeprowadzono także warsztaty z Profilaktyki uzależnień, a ich efektem końcowym była parada uczniów niosących sznur w kształcie okręgu. W jego środku znajdowali się tatusiowie wraz z dziećmi. W ten sposób wymownie zobrazowano zniewolenie przez nałogi. Na szczęście pogoda nam dopisała, humory również, więc pozostaje powiedzieć: „Do zobaczenia za dwa lata!”.
Bardzo się cieszymy, że dzięki pomocy i hojności naszych rodziców mogliśmy kontynuować to przedsięwzięcie.

7 czerwca 2018 r.: W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła ponownie przystąpiła do realizacji programu edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie, proszę” skierowanego do uczniów klas
– III i ich rodziców. Ma on charakter profilaktyczny, jest inicjowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną, a koordynatorem w szkole była p. Martyna Kurpiewska.

Program ma na celu zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

Podsumowaniem przedsięwzięcia było wykonanie przez wszystkie klasy I – III plakatów antynikotynowych na Światowy Dzień bez Papierosa, tj. 31 maja.

Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie.

9 maja 2018 r.: W maju w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało zapoczątkowane we Francji, jako dzień godności osób niepełnosprawnych. Celem obchodów był i jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym.
Z tej okazji uczniowie klasy 1a pod opieką p. Izabeli Kasprowicz i p. Iwony Piekarskiej przygotowali przedstawienie. Dzieci odegrały dwie równolegle rozgrywające się sceny. Pierwsza ukazywała losy brzydkiego kaczątka, które było wyśmiewane, odpychane i zostało wygonione z gniazda przez rodzeństwo. Później przeistoczyło się w pięknego, zachwycającego swym wyglądem łabędzia i znalazło swoje miejsce na świecie. Druga scena przybliżyła historię dziewczynki jeżdżącej na wózku inwalidzkim, którą rówieśnicy odtrącali, poniżali, ponieważ uważali, że jest inna czyli gorsza. Gdy okazało się, że bohaterka chce normalnie funkcjonować i żyć tak, jak wszyscy ludzie, a poza tym wygrywa zawody szachowe, dzieci z klasy zrozumiały, że człowieka niepełnosprawnego trzeba traktować tak samo jak zdrowego. Porównanie losów brzydkiego kaczątka i niepełnosprawnej dziewczynki jeżdżącej na wózku miało uświadomić widzom, że wszyscy jesteśmy ważni i mamy takie same prawa.
Po przedstawieniu odbył się wspaniały występ zaproszonych gości – niesłyszących studentów Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego, członów zespołu „Mogę”, którzy w języku migowym wykonali utwór Michała Szpaka pt. „Color of your life”.
Występy zarówno pierwszaków jak i studentów poruszyły publiczność, która nagrodziła wszystkich artystów gromkimi brawami. Dzieci nie tylko klaskały, ale również pokazywały „brawo” w języku migowym.

21 kwietnia 2018 r.: W Szkole Podstawowej nr 7 w Siedlcach odbyły się XII Zawody UKS „Siódemka” o Puchar Dyrektora Szkoły w Gimnastyce Sportowej w Wieloboju Drużynowym Dziewcząt Szkół Podstawowych klas I – IV.
Naszą szkołę dzielnie reprezentowały uczennice w składzie:
Anusiewicz Antonina
Półtorzycka Justyna
Jakimowicz Zuzanna
Sabiniak Antonina
Barej Antonina
Gajowniczek Oliwia
Anusiewicz Kalina
Roman Zofia
Półtorzycka Natalia
pod opieką pani Agnieszki Banaś.
W klasyfikacji końcowej dziewczęta zajęły VII miejsce zaś w Międzypowiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Gimnastyce Sportowej Dziewcząt i Chłopców V miejsce.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.

19 kwietnia 2018 r.: Uczniowie klasy 7b wraz z panią B. Jezierską – nauczycielem biologii, uczestniczyli w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy na UPH. Podczas zajęć od studentów II roku ratownictwa medycznego uczniowie uczyli się opatrywania ran, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, układania poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, udrożnienia dróg oddechowych u dzieci i dorosłych.
Zajęcia były ciekawe, przydatne i dostarczyły uczniom wiele wiedzy. Pierwsza pomoc powinna być udzielana przez każdą osobę, która ma podstawową wiedzę na jej temat. Czy wiesz jak udzielić pierwszej pomocy? To ona może uratować komuś życie – pomóc przetrwać do przyjazdu karetki.

13 kwietnia 2018 r.: Klasa 7b wraz z nauczycielem biologii panią B. Jezierską wzięła udział w warsztatach na temat chorób układu nerwowego. Zajęcia prowadziła pani doktor psychiatra Elżbieta Korniluk. Uczniowie mogli dowiedzieć się o tym jakie choroby spotykamy u ludzi, jakie są ich objawy, jak je leczyć i rozpoznawać.
Wiele chorób takich jak nerwice, depresje, psychozy, nerwice natręctw, fobie dotyka także młodych ludzi. Przyczyny tych chorób tkwią w rozwoju naszej cywilizacji -stres, pośpiech, pracoholizm, czy też rozwój Internetu. Niemałą rolę pełnią również media oraz uwarunkowania społeczne -brak pracy, czy też sytuacja rodzinna. Często zaburzenia psychiczne są spowodowane problemami w szkole, w domu – rozwody, wyjazd jednego z rodziców za granicę, czy wpływ grupy rówieśniczej.
Dziękujemy pani doktor Korniluk za  przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć dla uczniów naszej szkoły.

11 kwietnia 2018 r.: Grupa uczniów z klas trzecich reprezentowała Naszą Szkołę w 2. Wielkich Igrzyskach Ekologicznych organizowanych przez Zakład Utylizacji Odpadów w Siedlcach. Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej mieszkańców Siedlec i okolic oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Spotkanie miało charakter sportowy, dzieci brały udział w konkurencjach pokonując przeszkody na czas i udzielając odpowiedzi na pytania związane z ochroną środowiska oraz segregacją odpadów. Pomimo, iż Nasi uczniowie nie zajęli miejsca na podium, jesteśmy z Nich bardzo dumni. Godnie reprezentowali SP 4 w Siedlcach, świetnie się przy tym bawiąc i współpracując ze sobą w grupach. Wszyscy uczestnicy otrzymali Dyplomy oraz słodką niespodziankę.
W skład zespołów wchodzili:

„Bystrzaki”

  1. Mazurek Michał
  2. Roman Szymon
  3. Szymani Jan
  4. Pieńkowski Bartłomiej

„Calineczki”

  1. Orzyłowska Wiktoria
  2. Szczygielska Anita
  3. Karabin Zuzanna
  4. Zalewska Zuzanna

„Ekopatrolowcy”

  1. Jaczewska Alicja
  2. Skwierczyńska Kornelia
  3. Mlonek Mikołaj
  4. Zakolski Szymon

8 kwietnia 2018 r.: Jej właściwości i wartości  odżywcze doceniano już w starożytnych Chinach. Jednak wówczas najbardziej znana była odmiana w kolorze białym. Pomarańczową wyhodowali Holendrzy dopiero w XVII wieku. Jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy i najbogatszym źródłem beta-karotenu. Z tej substancji organizm wytwarza witaminę A, niezbędną m.in. do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. O czym mowa?
O marchewce rzecz jasna! W gąszczu fast foodów, jedzenia w pośpiechu i prowadzenia niezdrowego trybu życia to złote warzywo coraz częściej wymaga promocji. My postanowiliśmy zrobić marchewce darmową kampanię reklamową i przez cały tydzień świetliczaki wykonywały prace plastyczne z użyciem Jej wizerunku 🙂  Niektórzy nawet próbowali zamienić się w Marchewkę… Nikogo to jednak nie dziwi, jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie!
Uczniowie klas starszych  6 kwietnia próbowali upodobnić się do tego zdrowego warzywa i zamiast mundurków założyli  ubrania w kolorze pomarańczowym. Chętnie pili marchewkowe soki przygotowane przez rodziców i z zainteresowaniem czytali wiadomości zaprezentowane na gazetce szkolnej.

7 kwietnia 2018 r.: Światowy Dzień Zdrowia (World Health Day) – święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. W naszej szkole z okazji Światowego Dnia Zdrowia odbyły się pogadanki i rozdane zostały okolicznościowe ulotki , które zostały wykonane przez ucznia klasy 7b Pawła Zgorzałka. Uczniowie otrzymali również gazetkę na temat chorób cywilizacyjnych i społecznych, przygotowaną z okazji tego święta, z której mogli dowiedzieć się o przyczynach  i zapobieganiu tym  chorobom .Uczennice klasy 7b Justyna Patoleta i Emilia Pietrzykowska przygotowały i przedstawiły uczniom prezentację na temat zdrowia oraz różnych chorób, z którymi zmaga się współczesny człowiek. Uczniowie dowiedzieli się również, czym zajmuje się Światowa Organizacja Zdrowia i jakie ma znaczenie.

6 kwietnia 2018 r.: Jej właściwości i wartości  odżywcze doceniano już w starożytnych Chinach. Jednak wówczas najbardziej znana była odmiana w kolorze białym. Pomarańczową wyhodowali Holendrzy dopiero w XVII wieku. Jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy i najbogatszym źródłem beta-karotenu. Z tej substancji organizm wytwarza witaminę A, niezbędną m.in. do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. O czym mowa?
O marchewce rzecz jasna! W gąszczu fast foodów, jedzenia w pośpiechu i prowadzenia niezdrowego trybu życia to złote warzywo coraz częściej wymaga promocji. My postanowiliśmy zrobić marchewce darmową kampanię reklamową i przez cały tydzień świetliczaki wykonywały prace plastyczne z użyciem Jej wizerunku 🙂  Niektórzy nawet próbowali zamienić się w Marchewkę… Nikogo to jednak nie dziwi, jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowie!
Uczniowie klas starszych tego dnia próbowali upodobnić się do tego zdrowego warzywa i zamiast mundurków założyli  ubrania w kolorze pomarańczowym. Chętnie pili marchewkowe soki przygotowane przez rodziców i z zainteresowaniem czytali wiadomości zaprezentowane na gazetce szkolnej.

2 kwietnia 2018 r.: Na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony przez Organizację davNarodów Zjednoczonych. Głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Charakterystycznym motywem obchodów jest kolor niebieski.
W nawiązaniu do tych obchodów, w ramach akcji: „Na niebiesko dla autyzmu” 5 kwietnia wszyscy ubrali się na niebiesko.

16 marca 2018 r.: Klasa II b  wybrała się do klubu CrossFit G4 na zajęcia dla dzieci.  Pod okiem wykwalifikowanej instruktorki mogły przekonać się, że  CrossFit Kids to bezpieczna formuła zajęć sportowych nastawiona na efekt doskonałej sprawności fizycznej, koordynacji oraz integracji poprzez świetną zabawę !
CrossFit Kids to:

  • Innowacyjny system treningowy dla dzieci nastawiony na bezpieczną zabawę sportem i systematyczny trening,
  • Nauka prawidłowych wzorców motorycznych oraz techniki ćwiczeń,
  • Solidny fundament do uprawiania innych dyscyplin sportowych,
  • Przygotowanie dzieci na nieznane i nieprzewidywalne sytuacje, które mogą spotkać je w życiu,
  • Współdziałanie w grupie i wzajemny szacunek!

28 lutego 2018 r.: W naszej szkole odbywał się Dzień Wody. Akcję przygotowali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.
Co prawda, Światowy Dzień Wody przypada na dzień 22 marca, ale my już teraz postanowiliśmy zwrócić uwagę na to, że woda to bardzo ważny składnik dla życia każdej istoty mieszkającej na naszej planecie –  Ziemi.  Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku, a głównym powodem zorganizowania i stworzenia tej corocznej akcji, była chęć zwrócenia uwagi na fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody. Uczniowie naszej szkoły tego dnia postarali się upodobnić do kropel wody i założyli ubrania w kolorze niebieskim, granatowym i błękitnym. Wspólnie pozowali do zdjęć. Dodatkowo tego dnia każdy uczeń przyszedł do szkoły z butelka wody mineralnej.  Natomiast uczniowie klas I –III wzięli udział w konkursie na najciekawsze przebranie „Jestem kroplą wody”.
Na tablicach informacyjnych na terenie szkoły pojawiły się gazetki edukacyjne, z których można dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek o tym darze natury.
Pani Martyna Kurpiewska wychowawczyni klasy 3 a przeprowadziła w tym dniu zajęcia dotyczące znaczenia wody w przyrodzie i gospodarce oraz konieczności jej oszczędzania. Dzieci napisały listy do wody, a ich twórczość zamieściliśmy w galerii.

16 lutego 2018 r.: Obyły się spotkania edukacyjno – profilaktyczne dla uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców, nauczycieli, przedstawicieli instytucji wspierających pracę szkoły z sędzią Anną Marią Wesołowską.
Spotkania miały na celu zapobieganie uzależnieniom, demoralizacji i przestępczości nieletnich. Pani Sędzia zwróciła uwagę na zasady odpowiedzialności nieletnich, zachowania, na które mamy obowiązek reagować w ramach procedury Niebieskiej Karty, zagrożenia: używki, alkohol, narkotyki, dopalacze, e-papierosy, grooming, cyberprzemoc, nowe formy przemocy wobec dziecka: eurosieroctwo, zaniedbania, wykorzystywanie dziecka w konflikcie okołorozwodowym.

12 lutego 2018 r.: Na świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia poruszające niezwykle aktualną teraz tematykę „Cyberprzemocy”. Poprowadzili je funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Podczas spotkania siedleccy policjanci zapoznali młodych internautów z zagrożeniami związanymi z korzystaniem z sieci internetowej. Wskazali jak reagować gdy jesteśmy świadkami cyberprzemocy i co należy zrobić, gdy zostaniemy nią dotknięci. Zespół ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KMP w Siedlcach bardzo prężnie współpracuje ze szkołami i placówkami oświatowymi. Jednym z obszarów działalności Policji jest poprawa bezpieczeństwa dzieci poprzez podejmowanie działań profilaktycznych mających na celu kształtowanie świadomości zagrożeń wynikających z postępu cyfryzacji, komputeryzacji i niekontrolowanego korzystanie z Internetu.
Zajęcia odbyły się z inicjatywy wychowawczyni świetlicy pani Pauliny Czarnockiej w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie. Uczestnikami były nasze Świetliczaki oraz zaproszone klasy: III c z wychowawczynią panią Marzeną Marciszewską i III e z wychowawczynią panią Beatą Ługowską.

10 lutego 2018 r.parkrun to oddolna inicjatywa mająca na celu przede wszystkim integrację lokalnej społeczności przez propagowanie aktywności fizycznej. Bieganie jest najłatwiejszym i najtańszym sportem i to właśnie po przez wspólne bieganie staramy się realizować naszą misję. Od razu należy zaznaczyć , że biegi parkrun to nie wyścigi…. my nie wręczamy medali na mecie i nie kładziemy nacisku na wyniki. W parkrun najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu i aktywizacja osób, które nie miały wcale lub niewielki kontakt ze sportem. Dlatego na naszych trasach można spotkać zarówno szybkich biegaczy z czasami poniżej 16 minut (dystans to 5km) jak i spacerowiczów którzy pokonują trasę w 50 minut. parkrun jest całkowicie bezpłatny i w całości tworzony społecznie przez wolontariuszy. Mimo, że biegi są darmowe to dzięki sponsorom, dysponujemy systemem pomiaru czasu jak i bardzo rozbudowaną infrastrukturą informatyczną która pozwala na śledzenie swoich wyników i postępów a jedynym wymogiem jest obowiązek rejestracji.

7 lutego 2018 r.: Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony w całej Europie. Jest on organizowany dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej. Głównym celem organizacji tego święta jest zwrócenie uwagi na bezpieczne korzystanie przez dzieci i młodzież z zasobów Internetu. Również nasza szkoła postanowiła wziąć udział w obchodach tego ważnego wydarzenia. Na dolnym korytarzu powstała informacyjna gazetka ścienna, a w klasie 2b odbyły się warsztatowe zajęcia pod tytułem „Bezpieczny Internet”. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Również w innych klasach odbędą się spotkania poruszające tą ciekawą tematykę.

Druga połowa stycznia 2018 r.: W naszej szkole w różny sposób promujemy zdrowy styl życia i zachęcamy do dbania o własne zdrowie. Przygotowujemy przedstawienia, zachęcamy do uprawiania różnorodnych dyscyplin sportu, zapraszamy ciekawe osoby, które opowiadają nam o różnych sposobach na to, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem,  ale również sami promujemy właściwe zachowania np. wykonując przepiękne, kolorowe i bardzo pomysłowe komiksy mówiące o tym, w jaki sposób bezpiecznie spędzać wolny czas w czasie ferii zimowych.

4 grudnia 2017 r.: W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
Z inicjatywy pedagoga szkolnego, nauczycieli wspomagających i przy ogromnym wsparciu p. Ewy Mazur udało nam się zorganizować spotkanie dla uczniów klas 2b i 5a z osobą niewidomą. Naszym gościem był pan Dariusz Bartosik, który jest „siedlecką nawigacją” i osobą która doskonale zna topografię miasta. Mimo braku wzroku przez CB Radio pomaga kierowcom poruszającym się po naszym mieście odnaleźć właściwy adres lub ominąć korki. Pan Dariusz przyniósł na spotkanie wiele ciekawych rzeczy: zegarek dla osób niewidomych, wykrywacz kolorów, przyrząd do nalewania napojów do szklanki i inne. Pokazał uczniom jak osoby niewidome piszą i czytają. Opowiedział jak wyglądała jego nauka w szkole dla niewidomych w Laskach. Wszyscy uczniowie i nauczyciele obecni na spotkaniu z wielkim zaciekawieniem w nim uczestniczyli.
Dodatkowo, by uczcić ten szczególny dzień, został zorganizowany konkurs plastyczny dla klas I – III pt .”Mój niepełnosprawny kolega”. Osobom, które wykonały najciekawsze prace nagrody wręczyli p. Dariusz Bartosik i p. Maja Barszczak.
Oto laureaci konkursu:
1 miejsce – Maja Mazurek kl.3a
2 miejsce – Julia Taraszewska kl.3f
3 miejsce – Alan Pikulski kl.3d
Osoby wyróżnione:
Zuzanna Bareja kl.2b
Julia Noszczak kl.3b
Marta Wojewódzka kl.3b
Wszystkim nagrodzonym osobom gratulujemy.

23 listopada 2017 r.: Obchodziliśmy już po raz drugi w naszej szkole Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jak już wszyscy wiedzą, jest on obchodzony w ponad 180 krajach. Jego cel to uzmysłowienie ludziom tego, iż tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do zbudowania dobrych relacji międzyludzkich.
Tak jak w poprzednim roku panie: Ewa Mazur, Iwona Piekarska i Katarzyna Soczewka każdemu, kto chciał znaleźć się wśród życzliwych, robiły zabawne zdjęcia. Ponadto wszyscy życzliwi mogli stworzyć własną emotkę, napisać na niej coś miłego i powiesić ją na „Życzliwej tablicy”, która znajdowała się w głównym holu. Tablica bardzo szybko zapełniła się żółtymi, uśmiechniętymi buźkami pełnymi życzeń, miłych słów i pozdrowień.
W tym roku w Dzień Życzliwości włączyli się przedstawiciele Samorządu Szkolnego, który pod opieką p. Radosłąwa Liczewskiego, sprzedawali upieczone przez rodziców ciasta i ciasteczka:) Przepyszne słodkości bardzo szybko znikały z wystawionych przez uczniów stołów.
Pieniądze zebrane zarówno ze sprzedaży zdjęć jak i ciast zostaną przeznaczone na cel charytatywny.
Dziękujemy rodzicom, którzy upiekli ciasta, oraz wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się w tą wspaniałą akcję.

11 listopada 2017 r.: Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Biegu Niepodległości w Siedlcach.
Biegacze rywalizowali między sobą w następujących kategoriach.
SP dziewczęta i chłopcy kl. 1-3 – dystans 600 m,
SP dziewczęta kl. 4-6 – dystans 600 m,
SP chłopcy kl. 4-6 – dystans 1000 m,
SP dziewczęta i chłopcy kl. 7 – dystans 1000 m.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszej pracy nad sobą.
Opiekę sprawowała pani Agnieszka Banaś

8 listopada 2017 r.: Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mamy energię do nauki, lepiej koncentrujemy się podczas lekcji i mamy siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.
Już od siedmiu lat, 8 listopada obchodzony jest Dzień Śniadanie Daje Moc. W tym roku klasa 3f postanowiła dołączyć do tej „zdrowej” akcji. Uczniowie wspólnie przygotowali kolorowe śniadanie, dowiedzieli się przy tym, które produkty są najzdrowsze i jakie nawyki żywieniowe warto wprowadzić.

Październik upłynął uczniom klas młodszych pod znakiem „drzewa”. W ramach projektu „Szkoła promująca zdrowie” w świetlicy szkolnej dzieci wraz z wychowawcami skupili się na pracach i działaniach, które związane były tematycznie z drzewami. Wśród prac plastycznych królowały dęby, wierzby, jesienne jabłonie i grusze, a także całe parki i wielobarwne lasy… Prace dzieci były bardzo różnorodne i wykonane różnymi technikami, jednak wszystkie bardzo staranne. Najwięcej emocji wzbudziło wykonanie drzewa z prawdziwych gałązek, które jest tak piękne, że zamieszkały na nim prześliczne SOWY! Była to praca wykonana pod kierunkiem Pani Emilii Skrzyńskiej. Wychowawcy rozmawiali również z uczniami na temat ochrony roślin, zjawisk zachodzących w przyrodzie jesienią oraz ważnej roli parków krajobrazowych.

13 października 2017 r.: uczniowie z klasy z 2a pod opieką wychowawcy pani Marii Kańskiej przygotowali pyszne i zdrowe kanapki. Uczestnicząc w tych zajęciach uczniowie dowiedzieli się dlaczego ważne jest jedzenie drugiego śniadania, a także nauczyli się samodzielnie przygotowywać smaczny, zdrowy i kolorowy posiłek.

28 września 2017 r.: klasa 2 a wraz z wychowawcą Panią Marią Kańska, włączając się w obchody Światowego Dnia Jabłka, uczestniczyła w wycieczce  do sadu. Uczniowie poznali pracę sadownika. Mieli również okazję spróbować różnych odmian jabłek – wszystkie były pyszne, a fakt, że mogli zerwać je prosto z drzewa sprawił, że smakowały jeszcze lepiej. Część swoich zbiorów przynieśli do szkoły.
W dniach od 26 – 28 września 2017 roku wszyscy uczniowie szkoły aktywnie włączali się w obchody  Światowego Dnia Jabłka. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali krótkie sesje fotograficzne tym, którzy jedli jabłka, na tablicy na dolnym korytarzu pojawiła się gazetka z informacjami o dobroczynnym wpływie jedzenia jabłek, a na ekranach wyświetlane były informacje dotyczące związków frazeologicznych symboliki tego owocu. Dzieci z klas I – III podczas zajęć świetlicowych wykonały piękne prace pod opieką p. Pauliny Czarnockiej. Rumiane jabłuszka z papieru i bibuły oraz drzewo z prawdziwych gałązek zostały wyeksponowane w formie gazetki na szkolnym korytarzu.

19 czerwca 2017 r.: Dla klas I – VI odbył się w naszej szkole Dzień Sportu, którego pomysłodawcą był zespół nauczycieli wychowania fizycznego w składzie: Przemysław Anusiewicz, Agnieszka Banaś, Artur Folwarski, Damian Guzek i Radosław Liczewski.
Celem Dnia Sportu była popularyzacja zdrowego trybu życia wśród uczniów naszej szkoły oraz zachęcenie dzieci do sportowego dopingu i przestrzegania zasad fair – play.
Zawodnicy byli podzieleni na trzy grupy po 10 osób reprezentujących klasę.

Nic tak nie smakuje jak śniadanie zjedzone w cieniu drzew w słoneczny dzień na trawie, dlatego tego samego dnia uczniowie klas I-VI wraz z nauczycielami zebrali się na placu szkolnym, by zjeść wspólnie drugie śniadanie. Jest to jeden z elementów realizowanego w szkole programu „Szkoła Promująca Zdrowie”. Impreza promująca właściwe odżywianie i wspólne spożywanie posiłków odbyła się w naszej szkole już po raz drugi.

18 czerwca 2017 r.: Na siedleckim zalewie odbyły sie zawody o Puchar w Pływaniu na Wodach Otwartych ZALEW CUP 2017. W zawodach udział wzięło dwoje uczniów naszej szkoły: Zuzanna Mackiewicz z klasy IVa i Maciej Nieczyporuk z klasy IV d. Dla obydwojga naszych uczniów udział w zawodach zakończył sie sukcesem. Maciej Nieczyporuk dwukrotnie zajął I miejsce na dystansach na 100 i na 200 metrów, w kategorii chłopcy do lat 12. Zuzanna Mackiewicz dwukrotnie zajęła II miejsce na tych samych dystansach, w kategorii dziewczęta do lat 12.

16 czerwca 2017 r,: Organizatorem konkursu był Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Celem konkursu było pogłębianie wiedzy na temat ekologii i ekologicznej żywności, podnoszenie świadomości młodych konsumentów poprzez promowanie certyfikowanych produktów rolnictwa ekologicznego, kształtowanie postaw zdrowego żywienia wśród dzieci i młodzieży. Konkurs trwał od marca do czerwca 2017 r. Milena pod opieką p. Grażyny Malinowskiej przygotowywała się do kolejnych etapów eliminacji konkursowych. 13 czerwca 2017 r. w Warszawie zorganizowano finałowe spotkanie uczniów, którzy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Miłą niespodzianką była podróż metrem do Pałacu Kultury i Nauki. Pod opieką przewodnika uczniowie zwiedzali sale pałacowe. Podziwiali panoramę Warszawy z wieży widokowej.
Milenie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów na dalszych etapach zdobywania wiedzy.

12 czerwca 2017 r.: Uczniowie klasy III d pod opieką wychowawczyni Iwony Piekarskiej poszli do Sali „Ognik” znajdującej się w Straży Pożarnej, gdzie uczestniczyli w niezwykłej lekcji. Podczas zajęć prowadzonych przez strażaków dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka, jak należy zachować się podczas pożaru w domu i w szkole oraz przypomniały sobie numery alarmowe. Ponadto miały możliwość zobaczenia przez szybę pożaru powstałego od pozostawionego na desce do prasowania włączonego żelazka. Wielkim wyzwaniem dla dzieci okazało się zadzwonienie pod numer 998 i zgłoszenie pożaru. Na zakończenie zajęć strażacy zaprosili uczniów klasy III d do garażu, pokazali im wozy bojowe i opowiedzieli o sprzęcie znajdującym się w nich. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia strażaków ćwiczących wjeżdżanie na wysięgniku na wysokość trzeciego pietra i gaszenie pożaru.
Dziękujemy strażakom za bardzo interesujące i pouczające zajęcia.

4 czerwca 2017 r.: Odbyła się II edycja ”Biegu na czwórkę z Czwórką” W imprezie wzięło udział prawie 200 biegaczy w następujących kategoriach:
1. Dziewczynki klasy I – III – dystans 400 metrów;
2. Chłopcy klasy I – III – dystans 400 metrów;
3. Dziewczynki klasy IV – VI – dystans 600 metrów;
4. Chłopcy klasy IV – VI – dystans 600 metrów;
5. Open kobiet i mężczyzn – 4 kilometry.
Pogoda dopisała i uczestnicy wystartowali w poszczególnych kategoriach.

1 czerwca 2017 r.: W Szkole Podstawowej nr 4 świętowaliśmy Dzień Rodziny. Uczniowie klas I-III wraz ze swoimi rodzicami przybyli na piknik, podczas którego można było zakupić pyszne ciasto, domową pizzę oraz lemoniadę przygotowane przez naszych wspaniałych rodziców. Zebrane pieniądze przeznaczyliśmy na leczenie i rehabilitację chorego na mukowiscydozę Szymona Jaszczołta. Po raz kolejny nasi uczniowie i ich rodzice okazali wielkie serce i udowodnili, że pomoc innym daje im wiele radości.
Obchody Dnia Rodziny uświetniły wokalne występy naszych najmłodszych uczniów, którzy zaśpiewali dla swoich rodziców. Wspaniałe wykonania piosenek o mamie, tacie, czy rodzinie zostały nagrodzone brawami i sprawiły, że wielu rodzicom ze wzruszenia zakręciła się łezka w oku.
Ostatnim punktem naszej uroczystości były zawody sportowe. Przedstawiciele zerówek i wszystkich klas I-III zmierzyli się z zabawnymi konkurencjami, m.in. biegali z piłeczkami położonymi na łyżeczkach, czy skakali z woreczkami umieszczonymi pomiędzy nogami.
Tegoroczny Dzień Rodziny na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy wszystkim, którzy poprzez udział w festynie, przyniesienie pyszności i sprzedawanie ich na rozstawionych stoiskach, przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości i pomogli choremu Szymonowi.

26 maj 2017 r.: Poczuliśmy się już naprawdę dorośli, ponieważ odwiedziliśmy Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, gdzie pracuje mama naszej koleżanki Leny Boruc. Na co dzień pani Agnieszka uczy studentów, ale tego dnia przeprowadziła zajęcia dla naszej klasy. Ich temat zdradził nam doktor Kręciołek, który opowiadał, co robić, gdyby zdarzył się wypadek i jak udzielać pierwszej pomocy. Film zainteresował wszystkich, ale najciekawszy moment zajęć był jeszcze przed nami. Po krótkim teoretycznym wstępie mogliśmy poczuć się, jak mali ratownicy. Pod czujnym okiem pani Agnieszki mogliśmy samodzielnie wykazać się umiejętnościami, ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz poćwiczyć resuscytację na fantomie. Dowiedzieliśmy się również, jak udzielać pomocy, gdy ktoś zasłabnie, bądź zakrztusi się. Mogliśmy również się przekonać, że opatrywanie ran, złamań i urazów nie jest takie proste.
Wiemy, że udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Na zajęciach nauczyliśmy się, jak to prawidłowo robić oraz dowiedzieliśmy się, jak ważny jest czas i szybka reakcja.
Dziękujemy pani dr Agnieszce Araucz-Boruc za tak ciekawą, ale przede wszystkim pouczającą lekcję. Uczniowie klasy 2f.

25 maj 2017 r.: na stadionie lekkoatletycznym w Siedlcach, przy ul. Prusa 6 odbył się finał miejski czwartków lekkoatletycznych.
Trzech naszych uczniów wywalczyło nominację do Ogólnopolskiego finału zawodów w Łodzi. Nina Jarkowska kl. IV c, Maciej Nieczyporuk kl. IV d oraz Adam Wyrzykowski kl. V b.
W ogólnej klasyfikacji jako Szkoła zajmujemy 6 miejsce a w klasyfikacji nauczycieli Pani Agnieszka Banaś.

22 kwietnia 2017 r.: Odbyły się XI Zawody UKS „SIÓDEMKA” o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7 w Gimnastyce Sportowej Dziewcząt i Chłopców.
Naszą szkołę reprezentowało 8 uczestniczek: Barej Antonina IIa, Sabiniak Antonina IIa, Liczewska Oliwia IIb, Cybulska Aleksandra IIf, Taraszewska Julia IIf, Anusiewicz Kalina III d, Jarkowska Nina IV c, Mirosz Karolina IVd pod opieką p. Agnieszki Banaś.
W klasyfikacji końcowej Wieloboju Drużynowego Dziewcząt w kategorii klas 0-4 zawodniczki zajęły V miejsce.
Największą ilość punktów w grupie otrzymały cztery zawodniczki: Barej Antonina, Sabiniak Antonina, Liczewska Oliwia
Jarkowska Nina. Nina Jarkowska zdobyła również III miejsce w kategorii Najlepsza Gimnastyczka Miasta Siedlce.

19 kwietnia 2017 r.: W szkole odbyły się warsztaty pszczelarskie. Pszczelarz, p. Andrzej Suwała bardzo ciekawie opowiadał o życiu tych niezwykle dla nas ważnych zwierząt. Uczniowie dowiedzieli się nie tylko jak zbudowana jest pszczoła, jakie ma zwyczaje, kiedy może użądlić, ale także jak zmieniały się pasieki na przestrzeni dziejów. Mogli także zobaczyć podstawowy strój i sprzęt potrzebny pszczelarzowi, spróbować wspaniałego miodu a nawet zobaczyć szklany ul z prawdziwymi pszczołami.  Kto wie, może w przyszłości któryś z naszych uczniów założy własną pasiekę?

21 marca 2017 r.: W Centrum Sportowo-Rekreacyjnym AQUAPARK w Mińsku Mazowieckim odbyły się Międzypowiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Pływaniu. Do udziału w zawodach zakwalifikowało się czworo uczniów naszej szkoły: Zuzanna Mackiewicz z klasy IVa, Aleksandra Waldzińska z klasy VId oraz Nataniel Majewski i Maciej Nieczyporuk z klasy IVd, którzy 7 lutego br. zdobyli medale w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Siedlcach. Opiekunem uczniów był nauczyciel wychowania fizycznego – Pan Artur Folwarski.
Maciej Nieczyporuk zdobył dla szkoły dwa złote medale, zwyciężając w konkurencjach  na dystansie 25 m stylem dowolnym chłopców (z wynikiem 15,33 sekundy) i na dystansie 25 m stylem grzbietowym chłopców (z wynikiem 17,39 sekundy).

3 lutego 2017 r.: Odbyła się prelekcja dla czwartych klas na temat: „Zasad prawidłowego żywienia i błędów żywieniowych jakie najczęściej popełniamy”. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie klasy czwarte i z zainteresowaniem słuchały Pani dr Katarzyny Antosik z Katedry Nauk o  Żywieniu UPH,  której towarzyszyła Pani dr Elżbieta Nieczyporuk. Dzieci dowiedziały się co najnowsze osiągnięcia nauki mówią na temat prawidłowego żywienia i jakie niebezpieczne substancje znajdują się we wszystkich produktach żywnościowych.  Są to np. cukry, które wpływają na rozwój próchnicy zębów i niedorozwój kości oraz zmniejszają odporność. Podsumowaniem  wykładu był konkurs przeprowadzony przez prelegenta, a nagrodami prawidłowo przygotowane drugie śniadanie. Bardzo dziękuję Pani Elżbiecie Nieczyporuk za  zorganizowanie prelekcji i dzieciom za aktywny udział w spotkaniu. Teresa Szyba nauczyciel przyrody.

25 stycznia 2017 r.: Z inicjatywy Dyrekcji, Samorządu Uczniowskiego oraz pedagoga szkolnego odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami Policji na temat „Cyberprzemoc i zagrożenia płynące z Internetu”. Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach: pan asp. szt. Janusz Cabaj i pani sierżant sztabowy Edyta Barycka przybliżyli uczniom problematykę związaną z  cyberprzemocą. Szczególną uwagę zwrócili na bezpieczne korzystanie z portali społecznościowych, publikowanie zdjęć i filmów oraz na ochronę danych.
Przeprowadzone zajęcia bardzo podobały się naszym uczniom i były dla nich bardzo cenną lekcją. Serdecznie dziękujemy Miejskiej Komendzie Policji w Siedlcach za współpracę.

3 grudnia 2016 r.: W ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego” odbyły się międzyszkolne zawody lekkoatletyczne zorganizowane przez Ośrodek Lekkiej Atletyki, w których wzięły udział dzieci z klas drugich i trzecich uczęszczające do szkół podstawowych znajdujących się w Siedlcach i okolicznych miejscowościach.
Ze Szkoły Podstawowej nr 4 w tych międzyszkolnych zmaganiach uczestniczyli najlepsi zawodnicy z klas II pod opieką p. Beaty Ługowskiej i z klas III pod opieką p. Iwony Piekarskiej. Dzieci rywalizowały na czterech lekkoatletycznych torach przeszkód. Na końcowy wynik drużyny składała się suma punktów uzyskana ze wszystkich konkurencji.
Po ciężkich zmaganiach uczniowie z klas trzecich wywalczyli III miejsce. Na podium stanęli: Zofia Roman, Lena Mazurek, Oliwia Kołtuniak, Alicja Sieńkowska, Kinga Domańska, Pola Sonica, Oliwia Gajowniczek, Kuba Wolgiemut, Kacper Gębicki, Jakub Czarnigowski, Jan Bryk, Maciej Pałka, Sergiusz Wojczuk, Jakub Woźniak, Ignacy Strus.
Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali medale i dyplomy. Ponadto każda drużyna dostała puchar i pamiątkowy dyplom dla szkoły.

22 listopada 2016 r.: Uczniowie klasy IIe pod opieką p. Katarzyny Kamińskiej wzięli udział w niecodziennych lekcjach. Dzieci spotkały się z panią doktor Anna Jaczewską – lekarzem chirurgii, która pokazała dzieciom różny sprzęt chirurgiczny i opowiedziała o swojej pracy.
W dniu 29 listopada dzieci spotkały się z lekarzem weterynarii panią Agatą Piotrowską, która pojawiła się z niesamowitym kotem rasy Sfinks o imieniu Alvin. Uczniowie mieli okazję poczuć jaki jest w dotyku „kot bez sierści”. Pani doktor pokazywała w jaki sposób obcinać pazurki kotu i w jakim tempie bije jego serce, ponadto opowiedziała o zawodzie weterynarza.

29 września 2016 r.: Uczniowie klas I b i III d pod opieką pań : Ewy Mazur, Iwony Piekarskiej i Agnieszki Różewskiej udali się na plac przy ulicy Jana III Sobieskiego, gdzie znajduje się nieużytkowane od wielu, wielu lat Miasteczko Rowerowe.
Dzięki m.in. władzom Miasta Siedlce, Zarządowi Spółdzielni Mieszkaniowej, grupie nieformalnej „Bezpieczni Siedlczanie”, „Stowarzyszeniu Aktywni na Plus” i wolontariuszom z ZSP nr 3 udało się rozpocząć przywracanie dawnej świetności Miasteczka.
Dzieci z klasy Ib i IIId zostały zaproszone przez członków stowarzyszenia „Aktywni na plus” , aby w obecności prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Romana Oklińskiego uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu.
Uczniowie spotkali się z m.in. z przedstawicielem WORD-u, który wyjaśnił im jak powinien byś wyposażony rower, aby w przyszłości mogli stać się bezpiecznymi użytkownikami Miasteczka Rowerowego.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w konkursach. Za doskonałe odpowiedzi dotyczące bezpieczeństwa na drodze i świetną znajomość znaków drogowych otrzymały słodycze i znaczki odblaskowe. Uczniowie zostali zaproszeni do ponownego odwiedzenia Miasteczka Rowerowego, gdy odzyska ono już swój dawny blask.

22 i 23 czerwca 2016 r.: Po raz pierwszy na terenie naszej szkoły odbyły się pikniki pod wspólną nazwą „Śniadanie na trawie”. Impreza została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski i wpisuje się w projekt: Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem nowoczesnej szkoły. W tych dniach uczniowie klas I-VI wraz z nauczycielami wspólnie jedli zdrowe, drugie śniadanie przygotowane przez niezastąpionych Rodziców. Wszystkie sałatki – warzywne i owocowe, kanapki i słodkości, przygotowane były z naturalnych składników. Impreza ta miała na celu:
– integrację zespołów klasowych, a także uczniów z różnych klas, bo dzieci chętnie częstowały się przysmakami i wspólnie grały w gry zespołowe;
– propagowanie właściwego odżywiania;
– „reklamę” drugiego śniadania.
Impreza podobała się wszystkim jej uczestnikom. Mamy nadzieję, że pikniki wpiszą się na stałe w harmonogram imprez organizowanych w naszej szkole.

19 czerwca 2016 r.: Nad siedleckim Zalewem odbyła się kolejna, VI już edycja zawodów w pływaniu na wodach otwartych Zalew Cup 2016.
Uczeń naszej Szkoły Maciej Nieczyporuk z klasy IIIa zwyciężył na dystansach 100m i 200m, zajmując I miejsce w klasyfikacji generalnej chłopców do lat12.

09-11 czerwca 2016 r.: Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Kacper Staręga, Filip Bareja, Dominik Soćko, Sebastian Wasilczyk, Miłosz Lubelski, Tomasz Piątek wzięła udział w Finale Krajowym w Czwórboju Lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców. Żeby się tam dostać , chłopcy musieli przejść długą drogę, która rozpoczęła się na początku maja. Wtedy odbył się pierwszy etap zawodów w czwórboju LA. Wynik 995 punktów dał nam pierwsze miejsce oraz awans do etapu regionalnego. Tydzień później po niewielkich zmianach w składzie znowu walczyliśmy o wysoką lokatę. Udało się. Ponownie pierwsze miejsce –  1191 punktów i duża przewaga nad drugim zespołem. Jedziemy na mistrzostwa Mazowsza!!! Zawody odbywały się w Pułtusku, w strugach deszczu,  co nie pozwoliło zawodnikom na osiągnięcie dobrych rezultatów. Mimo to nasi chłopcy ponownie zaskoczyli wszystkich plasując się na najwyższym stopniu podium z wynikiem 1152 punkty. Sen się spełnił. Szkoła Podstawowa nr 4 w Siedlcach reprezentowała województwo mazowieckie na zawodach w Słubicach. A tam po pierwszym dniu (po trzech z czterech konkurencji: 60 metrów, skok w dal, rzut piłeczką palantową) zajmowaliśmy wyśmienitą 3 lokatę na 12 szkół z całej Polski. W sobotę odbyła się tylko jedna konkurencja: bieg na 1000 metrów. Nasi chłopcy zaprezentowali się świetnie. Każdy z nich pobił swój rekord życiowy o 10 – 15 sekund. Niestety to nie wystarczyło do zajęcia miejsca na podium. Ostatecznie nasza szkoła zajęła 6 miejsce, tracąc tylko punkt do 5 pozycji oraz cztery do 4. Gratulujemy wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

 

5 czerwca 2016 r.: Blisko 150 uczestników zgłosiło się do pierwszej edycji biegu ulicznego „Na czwórkę z Czwórką”, zorganizowanego przez naszą szkołę we współpracy z Okręgowym Związkiem Lekkoatletyki. Nasze przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym przez Prezydenta Miasta Siedlce – pana Wojciecha Kudelskiego i patronatem medialnym przez lokalne redakcje radiowe, internetowe i prasowe:
Katolickie Radio Podlasie
Podlasie 24 – Regionalny Portal Informacyjny, który prowadził relację na żywo
Tygodnik Siedlecki
Przygotowania i treningi rozpoczęliśmy już w kwietniu, pod czujnym okiem pani Agnieszki Banaś, by w ten czerwcowy, niedzielny poranek zmierzyć się ze sobą i z innymi w prawdziwym wyścigu.
Sportowcy zmagali się w 3 kategoriach: dziewczęta szkoła podstawowa – 400 m, chłopcy szkoła podstawowa – 600 m oraz „Open” kobiet i mężczyzn. Trasa biegu wiodła ulicami: 10 Lutego, Cmentarną, Piaskową, Spokojną
i Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Biegaczom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda i doping publiczności. Była to jedyna jak do tej pory taka impreza w Siedlcach!

5 czerwca 2016 r.: W naszej szkole odbył się już kolejny Festyn Rodzinny 4 z Plusem pod patronatem Agencji Rozwoju Miasta Siedlce. Imprezę poprowadził niezastąpiony zespół muzyczny Passat. Nikt nie mógł się nudzić, o czym świadczyły dobre humory i gorący aplauz przez cały czas trwania zabawy. Świetną atmosferę zapewniały liczne atrakcje. Pokaz magii zgromadził pod sceną liczną widownię. Zwolennicy walk średniowiecznych wojów mogli wziąć czynny udział w strzelaniu z łuku i walce na miecze. Niektórzy woleli spędzić czas przy grillu zorganizowanym przez restaurację „Księżycową” i pysznych lodach od Biadunia. Mamy mogły skorzystać z usług kosmetycznych oferowanych przez Novum – Policealne Studium Menadżerskie, a tatusiowie rozegrali mecz piłki nożnej. Chętni uczyli się języka angielskiego ze Szkołą Języków Obcych Euroschool i udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Młodzi fani piłki nożnej mieli możliwość rozegrania meczu na ogromnym mobilnym ekranie. Można było z Galerią Kultura nauczyć się gry na bębnach i wykazać się talentem plastycznym, a razem z kinem Helios zmienić się w tygrysa lub motyla. Miłym zaskoczeniem był przyjazd klubu motocyklowego FMB. Na scenie wystąpiły młode piosenkarki – uczennice naszej szkoły. Odbył się finał konkursu historycznego o Siedlcach oraz pokazy młodych akrobatów. Podczas festynu zorganizowana została akcja charytatywna.
Pogoda dopisała, humory również, więc pozostaje powiedzieć: „Do zobaczenia za dwa lata!”.

31 maj 2016 r.: Nasi chłopcy zajęli I miejsce w Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w czwórboju LA w Pułtusku. Wcześniej podopieczni Damiana Guzka zajęli również pierwsze miejsca na etapie miejskim oraz międzypowiatowym. Reprezentacja SP4 wystąpiła w następującym składzie:
1m-mimsczLAKacper Staręga
Filip Bareja
Sebastian Wasilczyk
Tomasz Piątek
Dominik Soćko
Miłosz Lubelski
09.06.2016 roku chłopcy pojadą na Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej, które w tym roku odbywają się w Słubicach. Czwórbój LA składa się z biegu na 60 metrów, rzutu piłeczką palantową, skoku w dal oraz biegu na 1000 metrów.

23 maja 2016 r.: Klasa III a pod opieką pani Barbary Chomickiej wystawiła przedstawienie pt. „Leśna opowieść”. Zapoznaliśmy innych uczniów tematyką ekologii i właściwego zachowania w lesie. Wszyscy zostali obdarowany książkami pt. „Ekolandia”.

5 maj 2016 r.: Ruszyły przygotowania do biegu „Na czwórkę”. Odbyły się już dwa treningi. Uczniowie i rodzice dopisali, humory także. Kolejny trening 11 maja (jak w każda środę), godz.18.00 Stadion Lekkoatletyczny przy ul. Prusa 6. Zapraszamy i czekamy

19 – 29 kwietnia 2016 r.: uczniowie z klas I – III uczestniczyli w przygotowanym przez klasę I c (wychowawca – p. Marzena Marciszewska) oraz I a (wychowawca – p. Martyna Kurpiewska) apelu promującym zdrowe odżywianie. Dzieci w wierszach, piosenkach oraz przedstawieniu o królewnie Marcelince przypomniały kolegom, jak ważne dla zdrowia jest jedzenie owoców, warzyw oraz nabiału. Są one źródłem składników odżywczych oraz witamin niezbędnych dla prawidłowego zdrowia oraz funkcjonowania organizmu. Zachęcamy do codziennego jedzenia kolorowych i zdrowych smakołyków. Smacznego!

27 kwietnia 2016 r.: Kolejne pokolenie uczniów naszej szkoły wzięło udział w Festiwalu Piosenki o Zdrowiu. Prezentacja została wyróżniona Nagrodą Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Wokalistka z klasy 4a Magdalena Jabłkowska zaprezentowała piosenkę do słów autorstwa nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej pt. „Moja podróż”, w którą wyruszyła chora na cukrzycę bohaterka razem ze swoimi przyjaciółmi. Solistce towarzyszył zespół taneczny w składzie: Emilka Pietrzykowska, Justyna Patoleta, Paulina Kowalska oraz grupa rytmiczna w składzie: Laura Latecka, Milena Krzymowska, Zuzanna Łuka, Wiktoria Sawicka; wszystkie dziewczynki z klasy 5 b.

25 kwietnia 2016 r.: Grupa uczniów z klas IV – VI pod opieką pani Anny Szostak i pana Radosława Liczewskiego udała się do hali Agencji Rozwoju Miasta Siedlce, gdzie odbywało się spotkanie szkół, które uczestniczą w projekcie Szkoła Promująca Zdrowie. Organizatorem Dnia Zdrowia i Sportu była Szkoła Podstawowa nr 7. Młodzież naszej szkoły rywalizowała w wieloboju sprawności i wiedzy z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 11. W czasie „Rambitu” uczniowie zmierzyli się w różnych konkurencjach, mieli za zadanie między innymi: rzucać ringo do celu, rzucać piłką lekarską, biec
z kółkami ringo, ,,sadzić ziemniaki”, brać udział w wyścigu z przejściem pod płotkiem itp. Uczniowie wykazywali się wiedzą z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej, śpiewali piosenki promujące zdrowe odżywianie, recytowali wiersze zachwalające walory higieny, a także reklamowali zdrowe produkty spożywcze. Uczniowie naszej szkoły „skradli serca” jury prezentując „żywą” piramidę żywienia.
Dzięki wysiłkowi wszystkich uczestników zajęliśmy zaszczytne II miejsce.
W nagrodę otrzymaliśmy puchar, dyplom, a także gry dydaktyczne do sali przyrodniczej i drobne upominki dla wszystkich uczestników zmagań.

16 kwietnia 2016 r.: W Siedlcach odbyły się X Zawody Uczniowskiego Klubu Sportowego „Siódemka” o puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 7 w gimnastyce sportowej dziewcząt i chłopców.
W zawodach naszą szkołę reprezentowało 9 uczennic z klas I-IV:
1. Sabiniak Antonina (kl. I)
2. Barej Antonina (kl.I)
3. Liczewska Oliwia (kl. I)
4. Wardaszko Roksana (kl. II)
5. Da Costa Vanessa (kl. III)
6. Mirosz Karolina (kl. III)
7. Korszeń Natalia (kl. IV)
8. Mrozek Agata (kl. IV)
9. Buczek Agata (kl. IV)
Gimnastyka sportowa to mało uprawiana i prezentowana dyscyplina sportu. Celem zmagań uczestników jest popularyzacja gimnastyki wśród dzieci i młodzieży. Dziewczęta i chłopcy rywalizowali w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej. Każda uczestniczka miała do wykonania układ ćwiczeń wolnych, układ ćwiczeń równoważnych na ławeczce gimnastycznej oraz skok przez kozła.
Na wynik końcowy drużyny i danej zawodniczki, składała się suma punktów ze wszystkich trzech konkurencji gimnastycznych.

23 i 25 lutego 2016 r.: W naszej szkole odbyły się spotkania informacyjne dla rodziców uczniów na temat „Zapobiegania problemowi narkotyków i dopalaczy w szkołach”. Przeprowadził je asp. szt. Sławomir Stefaniak, który w jasny i ciekawy sposób omówił najważniejsze zagadnienia dotyczące tego problemu.
Bardzo dziękujemy Miejskiej Komendzie Policji w Siedlcach za współpracę!!!

11 luty 2016 r.: Pierwszy semestr w klasie I F był pełen wrażeń. Dzieci wraz z wychowawcą Eweliną Protasewicz uczestniczyły w wielu ciekawych lekcjach, m.in. tych prowadzonych przez ich rodziców.
Stworzyliśmy klasową akcję czytelniczą „Rodzice czytają, dzieci słuchają”, a także odbyła się „Zielona lekcja z leśnikiem”- tatą jednej z uczennic. Tłumnie odwiedzili nas również dziadkowie z okazji klasowych obchodów Dnia Babci i Dziadka. Braliśmy udział w świątecznych warsztatach plastycznych oraz konkursie „Świąteczna kolorowanka” (z sukcesami!). Odwiedziliśmy Muzeum Regionalne oraz Bibliotekę Miejską. Czekały na nas również atrakcje andrzejkowe, mikołajkowe, świąteczne i karnawałowe, a także dzień, w którym mogliśmy wcielić się w różne postaci z ulubionych książek. Nie zapominaliśmy też o ruchu na świeżym powietrzu, spacerach oraz przygotowywaniu zdrowych posiłków. Nie możemy doczekać się nowego semestru!

20 stycznia 2016 r.: W naszej szkole odbyły się przedstawienia profilaktyczne Teatru Kurtyna z Krakowa. Uczniowie klas drugich i trzecich wraz z opiekunami mogli obejrzeć sztukę pt. „Z miłości do Serduszka”. Była to bajka profilaktyczna na temat wiedzy o zdrowiu i dobrej kondycji fizyczno- psychicznej człowieka. Widzowie poznali tajniki zachowania diety, wpływu zajęć ruchowo-sportowych na stan zdrowia, niepożądanych skutków wszelkich szkodliwych dla człowieka uzależnień. Uczniowie otrzymali praktyczne wskazówki do właściwego korzystania z mediów elektronicznych. Zwrócono również uwagę na systematyczność w nauce i pracy oraz szacunek dla opiekunów, dbałość o język komunikacji i tolerancję dla odmienności etnicznej.
Uczniowie klas 4 – 6 obejrzeli przedstawienie „Twój wybór”, w którym zwrócono uwagę na problemy wieku dojrzewania oraz związane z momentem przejścia młodzieży ze szkoły podstawowej do gimnazjum. Zwrócono uwagę na zagrożenia związane z budowaniem indywidualnej pozycji w nowej grupie rówieśniczej, przemoc i agresję werbalno-fizyczną w środowisku szkolnym,  problem agresji elektronicznej (agresja uprzedzeniowa,  mobbing, agresja wobec pokrzywdzonych) oraz  profilaktykę używek: alkohol, nikotyna, środki psychoaktywne.

2 grudnia 2015 r.: Kilka dni temu obchodziliśmy uroczyście święto patrona naszej szkoły. Z tej okazji uczniowie wszystkich klas brali udział w wielu konkursach: plastycznych, recytatorskich, przygotowywali prezentacje o życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Jedną z głównych nagród były warsztaty kulinarne, ufundowane przez polsko-litewską restaurację Kochanówka. 2 grudnia uczniowie, pod opieką pań: Jolanty Niewęgłowskiej i Haliny Matuły, powędrowali na ulicę Kochanowskiego do restauracji, gdzie spędzili pracowity poranek. W przytulnej sali Kochanówki uczyli się jak robić pierogi z truskawkami, serem, jabłkiem. Fachowych rad udzielali bardzo sympatyczni pracownicy. Na koniec wszyscy uczestnicy warsztatów zajadali ze smakiem gorące pierogi. Chyba jeszcze nigdy nie były tak dobre!

20 listopada 2015 r.W naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Tego dnia głośniej niż zwykle uczniowie mówili, że dzieci mają swoje prawa, przypominali, że należy ich zawsze przestrzegać. Aby zwrócić uwagę wszystkich dorosłych, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa, uczniowie klas 5b i 6c pod opieką pani Anny Szostak i pani Agnieszki Szymani przygotowali krótki program artystyczny, którego myślą przewodnią były słowa Janusza Korczaka: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Apel rozpoczęła pani Agnieszka Szymani, która odczytała wszystkim zebranym list Rzecznika Praw Dziecka w Polsce pana Marka Michalaka, z którym można zapoznać się klikając na ten link. Uczniowie klasy 5b oraz 6c zaprezentowali scenki, które obrazowały zapisy Konwencji o Prawach Dziecka. Scenki przeplatane były informacjami dotyczącymi genezy dokumentu oraz utworami poetyckimi. Wszyscy uczniowie trzymali kolorowe balony, bo chociaż mówili o bardzo ważnych sprawach, są przecież dziećmi.

3 października 2015 r.: Uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły wybrali się na rajd rowerowy do Stoku Wiśniewskiego. Na miejscu uczestnicy upiekli kiełbaski przy ognisku. Piknik został zorganizowany  w ramach Projektu MEN „Szkoła Współpracy. Uczniowie kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”.  Wycieczka doskonale zintegrowała wszystkich uczestników i umożliwiła aktywne spędzenie sobotniego popołudnia.

29 września 2015 r.: Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Policji w Siedlcach. Dzieci miały okazję porozmawiać z Policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Nasi Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówili sposoby unikania lub pokonywania ich. Policjanci uczulili także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów  podczas podróży samochodem. Przypomnieli, że przywilej jazdy na przednim siedzeniu samochodu dotyczy tylko tych, którzy mają ukończone 12 lat. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe.
Dodatkową atrakcją był pies policyjny Borys.  Policjant, który jest jego opiekunem, omówił jak ważną rolę odgrywa pies w jego pracy. Zademonstrował również uczniom jak należy bronić się przed atakiem zwierzęcia.
Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali  pogadanki dotyczącej bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, rowerzysty oraz pasażera.

19 czerwca 2015 r.: Uczniowie klasy 3d z wychowawczynią p. Martyną Kurpiewska uczestniczyli w dniu otwartym w Przedsiębiorstwie Energetycznym w Siedlcach. Dzieci miały okazję obejrzeć krótki film pt. „Walcz z nami… z Dymonami” oraz prezentację „Działania proekologiczne w PEC Siedlce, kogeneracja, ciepło systemowe, likwidacja niskiej emisji”. Dzieci dowiedziały się jak można ograniczyć poziom zanieczyszczeń powietrza oraz czym się zajmuje elektrociepłownia gazowa. Uczniowie bardzo zaciekawieni byli oglądaniem obrazów przez kamerę termowizyjną. Na pamiątkę zostały nią zrobione zdjęcia. Miały również okazję zwiedzić elektrociepłownię oraz laboratorium. Miłą niespodzianką były upominki otrzymane od pracowników PEC.

17 czerwca 2015 r.: Uczniowie z klas 5d, 6a i 6b pod opieką p. Anny Jeznach-Mierzejewskiej i p. Rafała Piątka wzięli udział w IV Rowerowym Rajdzie „Dwójki” Szlakiem Rezerwatów Przyrody. Organizatorem rajdu było Publiczne Gimnazjum nr 2, któremu serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

27 kwietnia 2015 r.: w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klas IV b oraz IV c przygotowali sztukę teatralną pt. „Rozprawa sądowa przeciwko ludziom, którzy zniszczyli las”, wyreżyserowaną przez p. Grażynę Malinowską. Bohaterami przedstawienia byli mieszkańcy lasu: wiewiórki, mrówki, jelonki, żaby i zające. Zwierzęta cieszyły się pięknem przyrody oraz korzystały z jej bogactwa. Mrówki z igieł budowały mrowisko, wiewiórki gromadziły orzechy, zajączki chrupały marchewkę, jelonki jadły siano przygotowane przez leśniczego a zielone żabki skakały. Pan Leśniczy czuwał nad bezpieczeństwem mieszkańców lasu.
Nagle pojawili się trzej oskarżeni, którzy niszczyli bogactwo lasu! Porozrzucanymi papierami, butelkami i puszkami zaśmiecali przyrodę. Zwierzęta bały się. Niewinny jelonek padł ofiarą ich chuligańskich zabaw. Byliśmy świadkami rozprawy sądowej przeciwko ludziom, którzy zniszczyli las.
Piękne stroje, w wykonanie których zaangażowali się rodzice uczniów, podkreślały nastrój przedstawienia.
Widzowie z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów. Mamy nadzieję że była to lekcja przyrody na długie lata.

21 kwietnia 2015 r.: Światowy Dzień Ziemi – to największe ekologiczne święto świata, obchodzone obecnie w 192 krajach. Różnie na całym świecie odbywają się te obchody – są marsze, wystawy, wiece, wspólne sadzenie drzew. W naszej szkole 21 kwietnia odbył się apel zorganizowany przez uczniów klasy 2b pod kierunkiem p. Marii Kańskiej. Dzieci zaprezentowały przedstawienie na wesoło, w jaki sposób chronić środowisko.

1 marca 2015 r.: klasa II c zaprezentowała apel z cyklu Kultura bycia, przygotowany pod kierunkiem wychowawcy p. Pauliny Krawczyk. Podczas apelu uczniowie przypomnieli, co to jest savoir-vivre i przytoczyli zasady kulturalnego zachowania. Dzieci z klasy II c zaprezentowały również scenki przedstawiające prawidłowe zachowania w różnych sytuacjach, np. podczas przedstawiania sobie nowych osób, w sekretariacie, w bibliotece, gdy wypożyczamy książkę itp.

12 lutego 2015 r.: W ramach promowania zdrowego stylu życia, uczniowie klasy III d pod opieką wychowawczyni p. Martyny Kurpiewskiej samodzielnie przygotowali sałatkę owocową. Celem zajęć było wzbogacenie wiedzy na temat zdrowego odżywania i roli witamin potrzebnych do prawidłowego rozwoju organizmu. Dzieci ze smakiem zjadły kolorowe, pyszne sałatki.

5 lutego 2015 r.: Z inicjatywy Dyrekcji i pedagoga odbyło się w naszej szkole przedstawienie profilaktyczne krakowskiego Teatru Kurtyna pt. „Szkoła z klasą”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV – VI pod opieką nauczycieli. Przedstawienie poruszało tematy bliskie naszym uczniom oraz kształtujące w nich postawy prospołeczne. Zwrócono szczególną uwagę na problem nietolerancji, zażywania używek, agresji, asertywności. Szkoła została przedstawiona, jako przyjazne i bezpieczne miejsce, w którym we wzajemnej komunikacji dominuje szacunek i tolerancja.

4 lutego 2015 r.: W ramach działań szkoły na rzecz profilaktyki agresji i przemocy odbyło się spotkanie z przedstawicielem Policji p. Sławomirem Stefaniakiem, poświęcone przemocy w cyberprzestrzeni. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV – VI ze swoimi wychowawcami. Pan Policjant w ciekawy i przystępny sposób przedstawił nam jak bezpiecznie korzystać z telefonów komórkowych i Internetu. Opowiedział uczniom, co to jest cyberprzemoc i zwrócił szczególną uwagę na fakt, że wszystkie nasze działania nie są anonimowe. Przypomniał, że ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinny szukać wsparcia u osób dorosłych: rodziców, pedagoga, wychowawcy bądź u innej zaufanej osoby dorosłej.

17 grudnia 2014 r.: W ramach projektu „Szkoła Współpracy” odbyły się warsztaty kulinarne. Z okazji zbliżających się świąt uczniowie pod czujnym okiem rodziców przygotowali ciasto. Następnie wszyscy wspólnie wycinali i wypiekali pierniki. Po starannym udekorowaniu ciastek odbyła się degustacja.

13 listopada 2014 r.: W ramach projektu „Szkoła współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” odbyły się drugie warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby: Zuzanna Kielak, Kalina Celińska, p. Aneta Karczmarska, p. Robert Lichograj, p. Beata Ługowska i p. Izabela Piwowarczyk. Podczas spotkania uczestnicy zdobywali wiedzę i uczyli się jak stworzyć indywidualny „szyty na miarę potrzeb i możliwości” program współpracy, mający na celu integrację szkoły, uczniów i rodziców. Po burzliwej dyskusji ustalono dwa zadania na rok szkolny 2014/2015. Postanowiono zorganizować warsztaty  dla uczniów w trzech kategoriach: kuchenne, fotograficzne i naukowe. Będą one prowadzone przez rodziców. Drugim zadaniem będzie zorganizowanie przedstawienia z okazji Dnia Dziecka. Tym razem aktorami zostaną nauczyciele i rodzice.

17 października 2014 r.: Odbył się finał konkursu pt. „Przedszkolna Gra Edukacyjna 2014”, organizowany przez Miejskie Przedszkole Nr 3 w Siedlcach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie „zeróweczki” pod kierunkiem p. Pauliny Gabryszewskiej. Konkurs składał się z dwóch etapów. W ramach I etapu wykonaliśmy przestrzenną pracę plastyczną z surowców wtórnych pt. „Drugie życie plastikowej butelki”. Nasi uczniowie przygotowali śliczną świnkę – skarbonkę, która znalazła się na plakacie promującym konkurs oraz karmnik dla ptaków. Obie prace zakwalifikowały się do II etapu konkursu, a był nim Quiz, w którym dzieci mogły wykazać się wiedzą z zakresu przyrody, ekologii, segregacji śmieci. Do wygranej brakowało nam dosłownie kilku punktów. Mimo to, za udział otrzymaliśmy przepiękne nagrody w postaci książek przyrodniczych, przyborów szkolnych oraz pamiątkowych dyplomów. Będziemy robić wszystko, żeby za rok poprawić nasz wynik.

4 października 2014 r.: Nasza szkoła wybrała się na wycieczkę rowerową do Stoku Wiśniewskiego. Pogoda dopisała, uczestnicy również. Wycieczka odbyła się w ramach projektu MEN „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”. A oto relacja z wycieczki przygotowana przez uczennicę klasy VI b – Zuzannę Kielak.

26 września 2014 r.: Uczniowie klas 1a, 2c i 3c także tego samego dnia aktywnie spędzali czas w Krainie Przygód w Iganiach. Dzieci pod opieką opiekunów zjeżdżały na linie, jeździły bryczką zaprzężoną do konia, jeździły kładem. Miały też okazję grać w wirtualne kręgle. Uczniowie wzięli także udział w zawodach – w wyznaczonym czasie mieli udoić jak najwięcej mleka od sztucznej krowy.

26 września 2014 r.: Klasy 1b, 1c, 1d, 1e i 1f pod opieką swoich wychowawczyń udały się w podróż do Krainy Przygód w Iganiach.

18 września 2014 r.: Nasza szkoła wzięła udział w zorganizowanych przez miasto Siedlce rowerowych zawodach zręcznościowych dla szkół podstawowych, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Nasza reprezentacja pod opieką p. Rafała Piątka, której skład poniżej podajemy, zajęła trzecie miejsce:
Julia Słowińska 6A
Zuzanna Dziosa 6B
Julia Zybertowicz 6B
Mateusz Redesiuk 6B
Michał Wyrębiak 6B

Gratulujemy


12 września 2014 r.: Odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczne nt. „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach: asp. szt. Januszem Cabajem oraz mł. asp. Edytą Barycką. Uczniowie oddziału przedszkolnego, klas pierwszych i drugich rozmawiali z policjantami o swoim bezpieczeństwie podczas drogi do i ze szkoły. Dowiedzieli się również jak właściwie poruszać się w ruchu drogowym. Na zakończenie obejrzeli krótki film animowany stworzony specjalnie do edukacji tak młodych użytkowników naszych ulic.

15 – 18 czerwca 2014 r.: Ogromny sukces odniosła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach w mini piłce nożnej chłopców na Finale Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, który odbył się w Głuchołazach na Opolszczyźnie. Nasi piłkarze, reprezentujący Szkołę, Miasto Siedlce, oraz województwo mazowieckie, w rozgrywkach grupowych poradzili sobie ze Szkołą Podstawową nr 6 ze Śremu 2:0. Bramki w tym meczu strzelili Sebastian Barej i Gracjan Sadokierski. Kolejnym naszym przeciwnikiem byłą Szkoła Podstawowa nr 27 z Kielc, którą pokonaliśmy również 2:0 po bramkach Janka Mroza i Maćka Rosołka. Pierwszy dzień zmagań zakonczył pojedynek ze Szkołą Podstawową nr 50 z Lublina, gdzie po zaciętym spotkaniu wygraliśmy 3:2 po bramkach Maćka Rosołka, Kuby Góralskiego i Mateusza Jarkowskiego.
W drugim dniu finałów pokonaliśmy Szkołę Podstawową z Niemodlina 4:3, po czterech bramkach Maćka Rosołka, oraz przegraliśmy ze Szkołą Podstawową nr 1 z Morąga, po honorowym trafieniu Kuby Góralskiego. W godzinach popołudniowych rozegraliśmy mecz półfinałowy, a naszym przeciwnikiem była Szkołą Podstawowa nr 6 ze Śremu. Po fascynującym meczu wygraliśmy 3:2 i awansowaliśmy do wielkiego finału. Bramki w tym meczu strzelali: Maciek Rosołek, Hubert Lubelski i Sebastian Barej.
W ostatnim dniu turnieju przyszło nam rozegrać mecz finałowy. Naszym przeciwnikiem była Szkoła Podstawowa nr 27 z Kielc, którą w rozgrywkach pokonaliśmy 2:0. Tym razem uznaliśmy wyższość rywali, lecz mecz na pewno podobał się kibicom. Wynik 5:6, gdzie wszystkie bramki zdobył król strzelców turnieju Maciek Rosołek, pokazuje, że szczęście było blisko. Pozostał niedosyt, bo mogliśmy być mistrzami Polski, lecz wicemistrzostwo też jest przyjemne. To ogromny sukces Szkoły, miasta Siedlce, rodziców, no i przede wszystkim tych chłopców, którzy łączyli naukę ze sportem w niebywały sposób.

W Skład reprezentacji weszli:
Szymon Czekaluk (6a),
Sebastian Barej (6a),
Hubert Lubelski (6a),
Gracjan Sadokierski (6a),
Kuba Góralski (6a),
Maciek Rosołek (6a),
Jan Mruz (6a),
Mateusz Jarkowski (6a),
Maciek Litwiński (6a),
Mateusz Karczmarski (6a),
Patryk Sopiński (5b).

Ogromne gratulacje!


14 czerwca 2014 r.: Dziewczęta z naszej szkoły uczestniczyły w Turniej koszykówki ulicznej Blacktop organizowany przez TKKF Siedlce. Drużyna w składzie: Wiktoria Woźnica (VIa), Klaudia Rusinek(VIa), Karolina Olędzka(VIa) pod opieką Pani Marty Kamiejsy zajęła I miejsce.

11 czerwca 2014 r.: Uczniowie klas V wzięli udział w  szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie, który realizowany jest w naszej szkole. Szkolenie przeprowadził absolwent naszej szkoły – lekarz Jarosław Gadomski. Uczniowie słuchali z uwagą i aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

 

9 maja 2014 r.: W naszej szkole odbyła się kolejna akcja „Zbiórka elektrośmieci”. Zarówno uczniowie, rodzice jak również inni mieszkańcy naszego miasta mieli możliwość pozbycia się zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zebrany sprzęt był różnorodny, jednak najwięcej zebraliśmy telewizorów. Piątkową zbiórkę uważamy za udaną. Zebraliśmy ok. 1,5 tony elektroodpadów.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom elektrozbiórki za zaangażowanie w akcję i ekologiczną postawę.

Szkolny koordynator programu „Moje miasto bez elektrośmieci”
A. Stecińska-Wymiatał

5 maja 2014 r.: Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością. W tym roku po raz pierwszy w naszym mieście z inicjatywy Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. M. Grzegorzewskiej oraz Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach został zorganizowany ten dzień. I edycja Dnia Godności obchodzona była pod hasłem: „Siedlce – Miasto Przyjazne Osobom z Niepełnosprawnością”. W tej szczególnej uroczystości swoją obecność zaznaczyła również nasza szkoła. Reprezentowali nas uczniowie z klasy II a wraz z opiekunami: p. B. Ługowską i p. M. Barszczak. Nasi przedstawiciele wzięli udział w uroczystym otwarciu tego święta, które odbyło się na dziedzińcu przed Pałacem Ogińskich. Następnie wszyscy uczestnicy w barwnym pochodzie przez ulice miasta udali się na Plac Wiszniewskiego, gdzie ustawiona była scena, na której prezentowali swój dorobek artystyczny uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Siedlcach.
Celem przedsięwzięcia było wyzwolenie aktywności osób pełnosprawnych na rzecz rozwoju psychospołecznego i emocjonalnego jednostek z dysfunkcjami rozwojowymi oraz ich akceptacja rozpowszechniona przez różnych animatorów życia społecznego, kulturalnego i edukacyjnego. Dobrze, że swoją obecnością mogliśmy wesprzeć tak szczytną ideę.

11 kwietnia 2014 r.: W klasie IIIa odbyły się warsztaty pt.”Bądź bezpieczny w ruchu drogowym”. Zajęcia prowadziły panie: Anna Dyńka – wychowawca klasy oraz Maja Barszczak – pedagog szkolny. Uczniowie obejrzeli film na temat zasad panujących w ruchu drogowym, wysłuchali też pogadanki dotyczącej tematu zajęć. Podzieleni na grupy wykonali piękne i pracochłonne makiety skrzyżowań. Każdy mógł też pojeździć po nich „tekturowym” autem, przestrzegając obowiązującego w naszym kraju prawa drogowego. Zajęcia pozwoliły uczniom zdobyć nową, jakże potrzebną wiedzę. Były też wyśmienitym pretekstem do dalszej integracji zespołu klasowego. Wykonane przez trzecioklasistów dzieła przedstawiamy w powyższej fotorelacji.

9 kwietnia 2014 r.: Klasa IV c wraz z wychowawca Panią Anną Szostak zaprosiła nauczycieli i wszystkich uczniów klas IV – VI na przedstawienie dotyczące kulturalnego zachowania każdego dnia. Uczniów szkoły odwiedzili przybysze z konstelacji Al-de-Bizona z planety Karo, którzy odesłani byli przez Wielkiego Profa na Ziemię dla odbycia kary za niewłaściwe zachowanie. Na szczęście uczniowie naszej szkoły zawsze zachowują się właściwie i szybko nauczyli kolegów z innej planety właściwego postępowania.

8 kwietnia 2014 r.: Klasa 4 d wraz z wychowawcą Anną Jeznach – Mierzejewską była w Grocie Solnej. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały wykładu na temat budowy groty oraz jej zdrowotnych właściwości. Po 45-minutowym seansie zrelaksowani i wypoczęci wróciliśmy do szkoły.

7 kwietnia 2014 r.: W naszej Szkole, zainstalowane zostały dwa urządzenia mierzące poziom hałasu. Jak wiadomo szkoła jest miejscem służącym nie tylko nauce, ale też i nawiązywaniu relacji społecznych. Niestety zdarza się, że poziom hałasu podczas przerw na szkolnych korytarzach przekracza normę. Gdy na korytarzach jest spokój urządzenie świeci się na zielono, gdy panuje harmider zapala się pomarańczowa lampka, gdy poziom hałasu przekracza normę urządzenie świeci na czerwono, wydając przy tym ostrzegawczy dźwięk. Wszystko to w trosce o dobro i bezpieczeństwo naszych uczniów.

28 marca 2014 r.: Klasa II d wraz z wychowawczynią p. Martyną Kurpiewską przygotowała apel z cyklu „Kultura bycia”. Dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki, które przypominały zasady kulturalnego zachowywania się, używania zwrotów grzecznościowych oraz dbania o higienę osobistą. W spotkaniu wzięły udział klasy I-III.

22 marca 2014 r.: W pierwszą wiosenną sobotę 22 marca 2014 r. w godz. 10.00 – 12.30 odbył się „Rodzinny Nordic Walking z Czwórką” w ramach akcji „Ćwiczyć każdy może”  w obszarze ” Ruch poza szkołą”. Na starcie ustawiło się 44 „zawodników” – uczniowie, ich rodzice, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły. Najmłodszy uczestnik miał 5 lat. Po rozgrzewce i instruktażu ruszyliśmy wcześniej zaplanowaną trasą – 10 Lutego, Piaskową, Daszyńskiego, Warszawską nad Siedlecki Zalew. Zatrzymaliśmy się w stanicy na  wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku, odpoczynek, krótkie biesiadowanie, zdjęcia i podzielenie się wrażeniami. Wszyscy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Wróciliśmy ul. Warszawską pod szkołę. Proponujemy podobne imprezy powtarzane cyklicznie.

21 marca 2014 r.: To pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W tym roku nasi uczniowie z klas I-III postanowili go uczcić starodawnym obrzędem, pochodzącym z XV wieku – topieniem Marzanny. Każda klasa przygotowała kukłę ze słomy symbolizującą zimę, oraz specjalny okrzyk na powitanie wiosny. Wynajętymi autobusami pojechaliśmy nad Siedlecki Zalew, by tam pożegnać zimę. Po wyjściu z autokarów wszystkie dzieci pod opieką wychowawców  udały się w stronę  pomostu. Tam dwuosobowe delegacje z klas pod opieką p. Malewicz wrzucały do wody kukłę niedobrej bogini Zimy, a pozostali na brzegu uczniowie wspaniałymi okrzykami witali Wiosnę. Wszystkim dzieciom towarzyszyły przy tym duże emocje. Potem część uczniów udała się na spacer w poszukiwaniu znaków wiosny, a pozostali uczcili ten dzień wesołymi zabawami na świeżym powietrzu. Do szkoły wszyscy wrócili we wspaniałych wiosennych humorach.

7 marca 2014 r.: Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klasy IId otrzymali upominki, a następnie wraz z p. Martyną Kurpiewską wybrali się do Sali Zabaw „Kangurek”. Dzieci bawiły się w basenie z kulkami, pokonywały przeszkody, zjeżdżały ze zjeżdżalni i skakały na piłce. W ramach odpoczynku „łowiły rybki” i liczyły zdobyte punkty, budowały tor samochodowy oraz  rysowały na tablicy. Po dwugodzinnych harcach zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

2 marca 2014 r.: Uczniowie klasy Ia, pod kierunkiem wychowawcy Barbary Chomickiej  od października 2013 r. do marca 2014 r. realizowali ogólnopolski program „Planeta Energii”.
Jego celem było zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego korzystania z prądu i urządzeń elektrycznych codziennego użytku, a także uświadomienie zagrożeń związanych z prądem elektrycznym.
Realizacja programu „Planeta Energii” dała dzieciom ogromną satysfakcje. Na zajęciach wykazywały ogromne zainteresowanie i zaangażowanie. Dominującą metodą pracy było doświadczenie i rozwiązywanie problemów.
Świadomość, że zdobyta wiedza i doświadczenie sprawią, iż dzieci będą bezpieczniejsze w domu i innych miejscach, napawa też  radością i przekonaniem, że warto było podjąć się tego zadania.

17 – 21 luty 2014 r.: Odbyło się półzimowisko „Zdrowie i bezpieczeństwo, mają zawsze pierwszeństwo” przygotowane przez Stowarzyszenie Wolontariatu „Prometeusz”.
Uczestnikami było 45 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 w Siedlcach. Dzięki uzyskaniu środków finansowych z Urzędu Miasta Siedlce oraz bezinteresownej pracy wielu osób możliwe stało się zorganizowanie atrakcyjnego wypoczynku dla dzieci.
W czasie półzimowiska uczniowie uczestniczyli w wielu ciekawych i pouczających zajęciach, spotykali się z interesującymi osobami oraz czynnie wypoczywali. W poniedziałek spotkali się z pracownikiem WORD w Siedlcach. Zajęcia dotyczyły prawidłowego i przede wszystkim bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci obejrzały kilka filmów edukacyjnych. Uczestnicy półzimowiska uczyli się między innymi o: bezpiecznych zachowaniach na drodze, bezpiecznych zabawach zimowych i właściwych kontaktach z obcymi osobami. Otrzymali od prowadzącego znaczki odblaskowe i książki pt. „Moje pierwsze prawo jazdy – karta rowerowa”. Dzięki nim, z łatwością przygotują się do egzaminu na kartę rowerową.
Następną atrakcją tego dnia było spotkanie z nauczycielami i uczniami Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach. W podziale na 3 grupy uczniowie poznawali zasady postępowania w przypadku zasłabnięcia, zakrztuszenia, utraty przytomności. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem wykonywali ćwiczenia na fantomach i … kolegach:) Medycy informowali nas również o tym, do kogo można i trzeba zwrócić się o pomoc, gdy jesteśmy świadkami lub uczestnikami takich zdarzeń.
Wtorek rozpoczęliśmy od przypomnienia zasad właściwego poruszania się po ulicach miasta, ponieważ tego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach pt. „Śladami Małego Księcia” w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach. Wśród wielu książek Pani Joanna Krzemińska – starszy kustosz, zapoznała uczniów z wieloma ciekawostkami z życia Antoine de Saint – Exupery’ego. Dzieci brały udział w zabawach interaktywnych i quizach. Wraz z Małym Księciem – bohaterem książki poznali Układ Słoneczny i wiele ciekawostek o planetach.
Zabytki naszego miasta mieliśmy możliwość podziwiać nie tylko w czasie spacerów po mieście, ale także z innej perspektywy, bo wybraliśmy się na wystawę prac Pana Piotra Kozaka. Prace nauczyciela uczącego w naszej szkole obejrzeliśmy w Sali Widowiskowej Podlasie.
Uczestnicy półzimowiska wraz z opiekunami mieli okazję uczestniczyć w projekcji filmu pt. „Kraina lodu” w NoveKino Siedlce. Poszliśmy tam przygotowani do konkursu, który poległ na przygotowaniu rysunków, które przedstawiały postać Bałwanka Olafa – jednego z bohaterów filmu. Wszystkie prace uczniów zostały wyświetlone przed seansem filmu, który bardzo podobał się zarówno uczniom jak i ich opiekunom:)
Aby skorzystać z różnorodnych atrakcji i rozwinąć swoje umiejętności pływackie, w czwartek wspólnie wybraliśmy się na spotkanie z przygodą do Parku Wodnego w Siedlcach. Największym zainteresowaniem cieszyły się zjeżdżalnie, uczniowie chętnie skorzystali też z odrobiny luksusu w postaci jaccuzi…
Uczestnicy przez cały czas trwania półzimowiska brali udział w grach i zabawach ruchowych, integrujących oraz zawodach sportowych.
Na zakończenie wspólnych spotkań wyjechaliśmy na wycieczkę do Siedleckiej Krainy Przygód, w czasie której mieliśmy uczestniczyć w kuligu, jednak pogoda nie była dla nas łaskawa. Organizatorzy zadbali o to, byśmy się nie nudzili i zapewnili wiele atrakcji. Tradycyjnie uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas zabawy w farmera – doili krowę, mieli okazję przejechać się bryczką i quadem, uczestniczyli w zabawach na świeżym powietrzu. Z dużym zaangażowaniem grali w piłkę nożną i koszykówkę, a także bawili się na placu zabaw. Na zakończenie, gdy głód dał o sobie znać organizatorzy zaprosili dzieci na ognisko, gdzie każdy samodzielnie mógł upiec sobie kiełbaskę, chociaż
większym zainteresowaniem cieszył się pieczony nad ogniem chlebek.
Za zaangażowanie i świetną atmosferę w grupie wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody i słodkie upominki.

11 luty 2014 r.: Cała Polska świętowała Dzień Bezpiecznego Internetu. Z inicjatywy p. Dariusza Einhowta – nauczyciela historii i informatyki, p. Mai Barszczak – pedagoga szkolnego i Samorządu Uczniowskiego również nasza szkoła wzięła udział w obchodach. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu chętnych uczniów powstało bardzo dużo ciekawych plakatów, które tego dnia ozdobiły ściany szkolnych korytarzy. Na ten jeden dzień nasza szkoła zamieniła się w „Vademecum Bezpiecznego Internetu”.

Organizatorom dziękujęmy!!!


24 stycznia 2014 r.: W ramach współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach 14 i 24 stycznia Studenci Pedagogiki przeprowadzili w klasach młodszych zajęcia profilaktyczne dotyczące kształtowania pożądanych nawyków żywnościowych oraz bezpiecznego posługiwania się Internetem. Była to z pewnością niezapomniana „lekcja” zarówno dla Uczniów, jak i Studentów. Nad realizacją zajęć czuwała Pani Janina Florczykiewicz oraz wychowawcy: p. Edyta Malewicz, p. Agnieszka Szymani, p. Paulina Krawczyk i p. Anna Jeznach-Mierzejewska.

20 stycznia 2014 r.: Uczniowie odziału przedszkolnego i klas I-III naszej szkoły w ramach projektu „Bezpiecznie z Adasiem” otrzymali kamizelki odblaskowe. Każda klasa przeszła także krótkie szkolenie, jak uzywać owych kamizelek. Kamizelki zostały przekazane przez firmę Jastrzębski 1996, Autoryzowanego Dealera Marek Opel i Chevrolet. Partnerami projektu są także Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego w Siedlcach, Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z siedzibą w Radzyniu Podlaskim i PZU S.A. firma ubezpieczeniowa z najdłuższym stażem na rynku polskim.

9 stycznia 2014 r.: Nasza szkoła pod opieką Marty Kamiejsy wzięła udział w Międzyszkolnych Zawodach Pływackich Sztafet z okazji otwarcia Parku Wodnego w Siedlcach. Nasza sztafeta w składzie: Olędzka Karolina, Borowik Wiktoria, Kowalczyk Karolina, Skarus Natalia, Olczak Maja, Bareja Filip, Czekaluk Szymon, Barej Sebastian, Iwanek Eryk zajęła II miejsce.

18 listopada 2013 r.: W finale rozgrywek międzyszkolnych w „Dwa ognie” uczniowie z klasy 4a, po zwycięskich meczach z SP nr 9, SP nr 7 i SP nr 6 awansowali do finału rozgrywek, w którym pokonali SP nr 11.

Serdecznie gratulujemy:)


11 listopada 2013 r.: Odbył się coroczny Bieg Niepodległości. Liczna grupa uczniów z naszej szkoły wzięła w nim udział. Trasa liczyła 750 metrów (jedno okrążenie od Urzędu Miasta do ul. Armii Krajowej, ul. Pułaskiego do Kilińskiego, ul. Kochanowskiego do ul. Piłsudskiego i ul. Kilińskiego do mety przy Urzędzie Miasta). Indywidualnie drugie miejsce w kategorii chłopców zajął Hubert Lubelski z klasy 6a. Natomiast w klasyfikacji generalnej szkół podstawowych w kategorii chłopców zajęliśmy 2 miejsce, a w kategorii dziewcząt 3 miejsce.

16 października 2013 r.: Uczniowie klasy 3a udali się na wycieczkę do Korczewa, gdzie zwiedzili  Zespół Pałacowo-Parkowy. Najwięcej emocji wzbudził tajemniczy kamień menhir, znajdujący się w parku. Legenda głosi, że jedno życzenie wypowiedziane przy kamieniu, zostanie spełnione. Uczniowie w wielkim skupieniu wymyślali i wypowiadali swoje życzenia… Potem był czas na zabawę parku wśród złotych, jesiennych liści. Następnie oglądaliśmy sad. Poznaliśmy pracę sadownika oraz zachwycaliśmy się pięknem otaczających nas owoców. Kolejnym punktem programu wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek. Na pożegnanie każdy mógł sam zerwać jabłko z drzewa. Ale było pysznie…

Dziękujemy Rodzicom za zorganizowanie wspaniałej wycieczki.


10 października 2013 r.
: Klasy trzecie wybrały się na wycieczkę do lasu niedaleko Lipniaka. Po lesie oprowadzał nas pan leśniczy, który w interesujący sposób opowiadał o swojej pracy, roślinach  i zwierzętach, zamieszkujących poszczególne warstwy lasu. Następnie dzieci piekły kiełbaski nad ogniskiem oraz spędziły czas na zabawie  na leśnym placu zabaw.

 

21 czerwca 2013 r.: Dzień sportu w naszej szkole.


18 czerwca 2013 r.: W II semestrze roku szkolnego 2012/2013 uczniowie klas II – VI brali udział w programie „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Celem programu była nauka uczniów klas młodszych elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz kształtowanie w dzieciach umiejętności prawidłowego zachowania się, kiedy ktoś obok nich będzie potrzebował pomocy. Zajęcia podzielone były na część teoretyczną oraz praktyczną, podczas której dzieci uczyły się jak należy sprawdzać czy osoba poszkodowana oddycha i jak jej pomóc. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się również, co zrobić w sytuacji, gdy u poszkodowanego nie wyczują oddechu. Dzięki Fundacji WOŚP, która wyposażyła szkołę w fantomy, dzieci uczyły się wykonywania oddechów ratowniczych oraz uciskania klatki piersiowej. Fundacja podarowała również podręczniki do nauki pierwszej pomocy, plakaty oraz telefony – zabawki. Dzięki tym pomocom zajęcia były poprowadzone w sposób ciekawy i atrakcyjny.

Szkolni koordynatorzy: mgr Anna Dyńka i mgr Aleksandra Stecińska-Wymiatał


12 czerwca 2013 r.: Odbyło się spotkanie z Panią Stefanią Hęciak dotyczące prawidłowego odżywiania się, pt.  „Nie jedz śmieci”. Zachęcamy do obejrzenia prezentacji temu poświęconej.

7 czerwca 2013 r.: W związku z akcją dla szkół podstawowych na temat „Promowania zrównoważonego życia ekologicznego” została przeprowadzona w klasie 5a przez wolontariusza z firmy Mostostal W-wa – panią Małgorzatę Dyńkę lekcja na ten temat. Uczniowie tejże klasy zostali poproszeni o narysowanie drzewa i przyniesienie rysunku na lekcję. Bardzo dobrze wywiązali się z tego obowiązku. Uczniowie bardzo ładnie pracowali podczas zajęć. Z zainteresowaniem słuchali prowadzącej, aktywnie uczestniczyli w pracy w grupach. Podczas lekcji każdy z uczniów wykonał pudełko solarne. Na zakończenie spotkania uczniowie dostali prezent – drewniany piórnik z kredkami, linijką, temperówką i gumką.

10 maja 2013 r.: Tego dnia odbyła się jednodniowa zbiórka w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”, w którym nasza szkoła uczestniczy od kilku miesięcy.
Na akcję odpowiedzieli licznie nasi uczniowie i rodzice, jak również inni okoliczni mieszkańcy. Jesteśmy mile zaskoczeni ilością przyniesionego sprzętu.
Największą liczbę stanowiły telewizory (31 sztuk) oraz monitory komputerowe(31 sztuk), komputery (22 sztuki), odbiorniki radiowe (20 sztuk), odkurzacze(14 sztuk) oraz mnóstwo drobnego sprzętu typu żelazka, czajniki, zasilacze, telefony itp. Zebraliśmy również 9 kg baterii.
Za zebrane elektrośmieci, nasza szkoła otrzyma punkty, za które  będzie można odebrać pomoce dydaktyczne i elementy wyposażenia sal.

2 maja 2013 r.: Trzech naszych uczniów zostało laureatami etapu gminno-powiatowego XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego 2012/2013 dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem: „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu!”. Konkurs organizuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, Szef Obrony Cywilnej Kraju we współpracy z Wydziałami Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich. Prace na tym etapie oceniała komisja w składzie: Teresa Rutkowska – Wydział Edukacji UM (przewodnicząca), p.Ewa Raubo – plastyk (członek komisji), p.kpt.Paweł Wiewiórka – Komenda Miejska PSP (członek komisji), p.Marian Wielgosz – Biuro Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności UM (członek komisji).
Oto nasi laureaci:
I miejsce – Eryk Iwanek (jego praca weźmie udział w kolejnym etapie konkursu)
II miejsce – Karolina Dąbrowska
wyróżnienie – Mateusz Jarkowski
Podsumowanie tego etapu konkursu nastąpi w czerwcu.

Gratulujemy uczniom i ich opiekunowi p. Janinie Florczykiewicz.


19 kwietnia 2013 r.: Uczniowie klas I-III obejrzeli przedstawienie z okazji Światowego Dnia Ziemi. Zostało ono przygotowane przez dzieci uczęszczające do klasy II a pod kierunkiem wychowawczyni, pani Anny Dyńki. Piękna gra aktorska, barwne kostiumy, wspaniała dekoracja zachwyciły wszystkich oglądających. Występ uczniów, którzy rozpoczęli naukę w naszej szkole, jako dzieci sześcioletnie, podziwiał także pan Mariusz Dobijański, Mazowiecki Wicekurator Oświaty, pani Joanna Kaniuk, Dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach oraz pani Janina Piątek, wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach. Uczniowie, przebrani za zwierzęta, uświadomili wszystkim jak ważna jest nasza planeta, jak bardzo potrzebna jest każdemu człowiekowi czysta woda oraz świeże powietrze. Przedstawienie przeplatane było tańcami i piosenkami. Zawierało bardzo ważne rady, dotyczące tego, jak należy dbać o środowisko.

22 marca 2013 r.: W związku z realizacją programu „Szkoła promująca zdrowie”, tego dnia uczniowie klasy Id z okazji Światowego Dnia Wody, przygotowali przedstawienie pt. „Woda to życie, kochajmy wodę!”. Przypomnieli wszystkim słuchaczom, jak ważną rolę odgrywa woda w przyrodzie oraz życiu codziennym człowieka. W swoich słowach zawarli wiele cennych informacji na temat wody oraz jej znaczenia. Mówili między innymi o tym, że woda jest głównym składnikiem każdego organizmu. Ostrzegali, że bez wody człowiek może przeżyć tylko niecały tydzień. Zalecali, aby każdego dnia wypijać około 2 litrów wody. Udowodnili, że nie bez przyczyny Wodę nazywamy Źródłem Życia.
Aby podkreślić , jak ważna jest rola wody dla wszystkich żywych organizmów, został zorganizowany dla klas I-III konkurs plastyczny pt. „Światowy Dzień Wody”. Wszyscy uczestnicy mogą być dumni ze swoich dzieł, które były zaprezentowane podczas apelu.

12 marca 2013 r.: Odbył się apel dla klas 0 – III: „Z kulturą na co dzień”. Przygotowali go uczniowie klasy 2c pod kierunkiem wychowawczyni Haliny Matuły.
Celem apelu było przypomnienie uczniom zasad kulturalnego zachowania oraz przybliżenie wartości, którymi należy się kierować, aby życie było przyjemniejsze, kulturalniejsze i bardziej dla wszystkich przyjazne.
Na początku drugoklasiści prezentowali scenki z książki Grzegorza Kasdepke pt.: „Bon czy ton. Savoir – vivre dla dzieci”, traktujące o właściwym zachowaniu w różnych sytuacjach. Pokazywali, jak należy ustępować miejsca, kiedy trzeba być tolerancyjnym i mówić „przepraszam” oraz o tym, że nie należy przekrzykiwać innych. Duże wrażenie na oglądających wywarła inscenizacja wiersza Jana Brzechwy pt: „Kwoka”. Uczniowie prezentowali ciekawe stroje zwierząt oraz w zabawny sposób  przekazali właściwą treść wiersza. Wymowne znaczenie miała również scenka o niegrzecznym Mateuszku, przepychającym się w kolejce. Całość występu przeplatana była tańcami i piosenkami, które wszystkim bardzo podobały. Dowodem tego były gorące brawa, które na koniec otrzymali uczniowie.

7 listopada 2012 r.: W przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Odżywiania, odbył się w naszej szkole apel pod hasłem „5 razy dziennie warzywa i owoce”.
Organizatorem byli uczniowie klasy 3d pod kierunkiem wychowawcy: Barbary Chomickiej.
Celem spotkania było:
• edukacja zdrowotna wśród uczniów,
• przybliżenie uczniom zasad właściwego żywienia,
• uświadomienie dzieciom ważności i konieczności spożywania posiłków bogatych w witaminy o każdej porze roku,
• kształtowanie u uczniów pozytywnych postaw zdrowotnych z uświadomieniem własnej odpowiedzialności za ochronę swojego zdrowia.
Mali aktorzy w osobach: doktora Zdrówko, Witaminki, Białka, Tłuszczyku, Cukiereczka oraz Prowadzącego zaprosili widzów do Krainy Zdrowego Żywienia. W niej odgrywały się sceny przybliżające dzieciom wiedzę na temat racjonalnego żywienia, umożliwiającą prawidłowy rozwój, samopoczucie i zdolność do nauki. Monologi i dialogi przeplatane były rytmicznymi piosenkami w wykonaniu całej klasy: „Witaminowe abecadło”, „W zdrowym ciele”, „Raz, dwa, trzy i cztery wyłączamy komputery”.
Na zakończenie przyjaciele z Krainy Zdrowego Żywienia przygotowali dla widzów pytania związane z ich zdrowiem. Odpowiedzi na pytania były kluczem do przewodniego hasła przygotowanej inscenizacji : „PAMIĘTAJ – 5 RAZY DZIENNIE WARZYWA I OWOCE”, które głośno odczytała cała widownia.
Atrakcyjnym podsumowaniem spotkania był wiersz  recytowany przez Witaminkę w języku białoruskim „Smaczny sniadanak” oraz  poczęstunek przybyłych uczniów surowymi warzywami i owocami, przygotowany bardzo estetycznie przez uczniów klasy 3d oraz ich wspaniałych Rodziców.
Cały apel przebiegał w miłej, radosnej i pełnej zainteresowania atmosferze.

6 października 2012 r.: Młodzi piłkarze UKS „Czwórka” Siedlce zdobyli pierwsze miejsce w finałach wojewódzkich III Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.

30 lipca – 10 sierpnia 2012 r.: W naszej szkole zorganizowane były półkolonie sportowo – rekreacyjne. Wzięło w nich udział  45 uczniów. Bardzo dużo liczba atrakcji oraz różnorodność zajęć  pozwoliła uczestnikom aktywnie wypocząć. Dla uczestników zajęć zorganizowane były, np.: wyjście do kina na bajkę „Epoka Lodowcowa 4”, pobyt w Krainie Przygód, dwa wyjścia nad siedlecki zalew na wspólne grillowanie. Najbardziej jednak dzieci zapamiętały wyjazd do Mińska Mazowieckiego do 23 Jednostki Lotnictwa Powietrznego, w której to poznali jego historię, a także na własne oczy mogli zobaczyć jednostki bojowe polskiego lotnictwa, czyli MIGi-29. Ponadto zorganizowane były dwa turnieje z cennymi nagrodami: tenisa stołowego oraz koszykówki. Zajęcia prowadzone były na szkolnych obiektach a także na orliku. Duże zainteresowanie oraz chęć aktywnego uczestnictwa dzieci w półkoloniach skłaniają do podejmowania inicjatywy organizowania takiej formy wypoczynku.

2 czerwca 2012 r.: Z okazji Dnia Dziecka na ternie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Siedlcach odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Czwórka z plusem”. Pomysłodawcami i organizatorami byli: Dyrektor Przemysław Anusiewicz, nauczyciele i rodzice. Szacujemy, że w festynie uczestniczyło ok. 300 dzieci i ok.150 osób dorosłych. Głównymi atrakcjami imprezy były oblegane przez dzieci konkursy sportowe, w tym mecz piłki nożnej pomiędzy uczniami szkoły, a wybraną drużyną rodziców. Dużym zainteresowaniem cieszył się dmuchany zamek-zjeżdżalnia, trampoliny, basen z kulkami i bańki mydlane. Chętni korzystali z surviwalu zorganizowanego przez Związek Strzelecki „Strzelec”, prowadzonego przez ks. Piotra. Dużą popularnością cieszyły się przejażdżki kładami i wizyta kilkunastu motocykli ze znanej siedleckiej grupy „Gryf”. Występy taneczne i wokalne utalentowanych uczniów szkoły wzbudziły ogromne zainteresowanie obecnych. Łącząc „piękne z pożytecznym” odbyła się aukcja prac wykonanych przez uczniów, prowadzona przez znanego artystę malarza Mirosława Greluka – kawalera Orderu Uśmiechu. Podczas festynu wolontariusze Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska rejestrowali osoby chętne do oddania szpiku kostnego na rzecz chorych, potrzebujących pomocy. Głodni mogli zjeść gorące dania prosto z grilla lub serwowane przez rodziców ciastka i słodycze. Oczywiście największą atrakcją programu dla dzieci, młodzieży i dorosłych był godzinny koncert najpopularniejszego siedleckiego zespołu PodobaMiSię. Cała impreza była prowadzona przez lidera zespołu Michała Wyrzykowskiego. Festyn zakończyła długa kolejka po autografy. Zadowolenie i radość dzieci dała organizatorom pewność, że taka inicjatywa powinna być kontynuowana.

30 stycznia 2012 r.: Grupa studentów III roku pedagogiki społeczno – wychowawczej z resocjalizacją Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach pod opieką mgr Katarzyny Marciniak – Paprockiej przeprowadziła zajęcia dla uczniów klas pierwszych. Swoją obecnością zaszczyciły nas: pani prof. dr hab. Tamara Zacharuk oraz pani dr Beata Bocian. W pierwszej części programu uczniowie obejrzeli scenki dotyczące profilaktyki zdrowego odżywiania przygotowane przez starszych kolegów: „Historia Króliczka Jacusia, który poznał smak słodyczy”, „Wizyta u lekarza”, „Kino w łazience”, „Historia czarownicy, która spotkała czyste dzieci”. Dzieci chętnie brały udział w rozmowach kierowanych dotyczących przedstawień oraz z uśmiechem śpiewały nowo poznane piosenki o zdrowiu. W drugiej części programu uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach z zakresu profilaktyki zdrowego odżywiania.

14 25 lutego 2011 r.: Stowarzyszenie Wolontariatu „Prometeusz” w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły Podstawowej Nr 4 w Siedlcach Panem Przemysławem Anusiewiczem zorganizowało półzimowisko dla 46 dzieci z naszej szkoły.
Pierwszy dzień spotkań w czasie półzimowiska, to 14 lutego, czyli Walentynki. Tego dnia uczestników odwiedził artysta plastyk Pan Andrzej Sołtysiuk. Dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych pt. „Walentynkowe wariacje”. Spod pędzli uczniów wyszły przepiękne, kolorowe prace.
Podczas półzimowiska odbyły się spotkania z pracownikami Straży Pożarnej, którzy uczyli udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrażających życiu: pożaru, wypadku samochodowego, wypadku na akwenach wodnych. Na początku drugiego tygodnia ferii spotkali się z pracownikiem WORD i policjantem, którzy uczyli bezpiecznego poruszania się po ulicach, mówili o bezpieczeństwie podczas zabaw zimowych.
Dzieci miały okazję również zapoznać się z pracą Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach, brały udział w zajęciach pt. „W świecie baśni francuskich” zorganizowanych w Filii Biblioteki Miejskiej nr 5 w Siedlcach.
Uczestnicy półzimowiska uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Woli Suchożebrskiej, gdzie poznali proces utylizacji i recyklingu odpadów i wzięli udział w konkursie. Uczniowie, dla których segregacja odpadów nie ma tajemnic, otrzymali nagrody.
Dzieci obejrzały również dwie wystawy w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.
Niewątpliwą atrakcją i odprężeniem dla uczniów były seanse w Novym Kinie. Oglądali dwa filmy: „Mikołajka” i „Alicję w Krainie Czarów”, spotkali się również z Panem Krzysztofem Tomaszewskim, pisarzem tworzącym dla dzieci.
Z wypiekami na twarzach wszyscy uczestnicy wspominają wyjazdy do Lublina, w czasie których mieli okazję obejrzeć dwa spektakle w Teatrze im. H. Ch. Andersena. 17 lutego oglądali przedstawienie pt. „Idziemy po skarb”, a 24 lutego balet pt. „Piękna i bestia”. Niesamowite stroje, piękna muzyka i wspaniała gra aktorów przeniosła wszystkich w zaczarowany świat teatru.
W trakcie trwania półzimowiska uczniowie ćwiczyli także swoje umiejętności sportowe, rozgrywali mecze w zbijaka i wyścigi rzędów. Doskonale, z tymi trudnymi zadaniami, radzili sobie pierwszoklasiści.
Reasumując, wypoczynek dla uczniów był aktywny i bezpieczny. Uczestnicy półzimowiska kształtowali umiejętności bezpiecznego reagowania w trudnych sytuacjach w ramach spotkań prowadzonych przez zaproszonych gości. Wszystkie działania podjęte w czasie ferii miały na celu nabycie i pogłębienie umiejętności bezpiecznego wypoczynku i stosowanie ich w codziennym życiu.