ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA.

grafika21marca

Szanowni Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie,

Pomimo tego , że nasze głowy zaprzątnięte są innymi informacjami, chciałybyśmy przypomnieć, że jutro 21 marca obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA.

Data 21. 03. również jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają jeden dodatkowy 21. chromosom. Mają trzy zamiast dwóch. To zaburzenie genetyczne jest fachowo nazywane trisomią 21. chromosomu.

Kampania #ZespolKolorowychSkarpetek ma na celu uświadomienie Polakom, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne.
Inicjatorem akcji jest młodsza siostra, dziewczyny która cierpi na zespół Downa. Obie panie były niejednokrotnie świadkiem negatywnego postrzegania osób z Downem i zachowań głęboko je raniących. To stało się impulsem do zainicjowania ogólnopolskiej akcji #ZespolKolorowychSkarpetek.

Aby włączyć się do akcji i okazać solidarność z osobami dotkniętymi wadą genetyczną wystarczy udostępnić w mediach społecznościowych zdjęcie w kolorowych skarpetkach nie do pary, symbolizujących różnorodność genetyczną z hasztagiem #ZespolKolorowychSkarpetek.

Zapraszam wszystkich do wsparcia akcji 🙂

Pozdrawiamy serdecznie Maja Barszczak – pedagog szkolny i Nauczyciele Wspomagający J