Program „6 za 6”- czyli parkrun dla Szkół.

Program “6 za 6” – czyli parkrun Skórzec dla szkół.

A co to ten parkrun jest?

parkrun to oddolna inicjatywa mająca na celu przede wszystkim integrację lokalnej społeczności przez propagowanie aktywności fizycznej. Bieganie jest najłatwiejszym i najtańszym sportem i to właśnie po przez wspólne bieganie staramy się realizować naszą misję. Od razu należy zaznaczyć , że biegi parkrun to nie wyścigi…. my nie wręczamy medali na mecie i nie kładziemy nacisku na wyniki. W parkrun najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu i aktywizacja osób, które nie miały wcale lub niewielki kontakt ze sportem. Dlatego na naszych trasach można spotkać zarówno szybkich biegaczy z czasami poniżej 16 minut (dystans to 5km) jak i spacerowiczów którzy pokonują trasę w 50 minut. parkrun jest całkowicie bezpłatny i w całości tworzony społecznie przez wolontariuszy. Mimo, że biegi są darmowe to dzięki sponsorom, dysponujemy systemem pomiaru czasu jak i bardzo rozbudowaną infrastrukturą informatyczną która pozwala na śledzenie swoich wyników i postępów a jedynym wymogiem jest obowiązek rejestracji. Raz zarejestrowany uczestnik otrzymuje kod, który pozwala mu uczestniczyć w dowolnej lokalizacji parkrun na świecie. Obecnie biegi odbywają się w 53 lokalizacjach w Polsce i ponad 1100 na świecie. Polskie edycje przyciągają co tydzień prawie 3000 uczestników co sprawia, że parkrun jest największą bezpłatną i cykliczną imprezą sportową.

Start edycji walentynkowej – bieg #8

5 km, co sobotę o 9 rano.

Najbliższą lokalizacją parkrun jest Skórzec. Biegi tu odbywają się od 23 grudnia 2017. Na dzień 11 lutego mamy zakończonych 8 edycji w których prawie 70 uczestników pokonało 5 km trasę. 24 wolontariuszy zaangażowało się w organizację tych biegów. Rekord trasy to 18:30 ustanowiony przez Kamila Młynarza, kobiecy rekord należy do Doroty Stańczuk i jest to 28:11. Najmłodszy uczestnik ma 6 lat a najstarszy 76. Więcej na naszym profilu fb: parkrun Skórzec i http://www.parkrun.pl/skorzec/.

Społeczność parkrun Skórzec – bieg #7

Program “6 za 6”.

W ramach naszych działań społecznych i misji parkrun postanowiliśmy położyć większy nacisk na rozwój fizyczny dzieci i młodzieży z naszego regionu. A jak najlepiej zmotywować? Oczywiście wizją nagrody, a w tym przypadku oceny celującej z w-fu. Aby zostać nagrodzonym, uczestnik musi 6 razy pokonać trasę biegu. Czas i pozycja na mecie są nieważne. Aby przyłączyć się do programu należy w pierwszej kolejności zarejestrować się w systemie parkrun na http://www.parkrun.pl/rejestracja/f…, a następnie pobrać (z dysku google https://drive.google.com/open?id=0B…) i wypełnić oświadczenie. Wraz z oświadczeniem i wydrukowanym kodem uczestnika (dostępny po rejestracji w parkrun) należy zgłosić się do koordynatora biegu. Na kolejnym biegu uczestnik otrzyma “paszport” w którym będzie zbierał wpisy. Wyniki będą też dostępne na naszej stronie http://www.parkrun.pl/skorzec/. Po skompletowaniu 6 biegów uczestnik zgłasza się z “paszportem” do nauczyciela w-fu i po weryfikacji otrzymuje ocenę celującą. Oczywiście potrzebna jest jeszcze dobra wola dyrekcji szkoły do której uczestnik uczęszcza, ale jesteśmy pewni, że z tym nie będzie problemu. Na obecną chwilę mamy potwierdzenie szkoły z gminy Skórzec. Zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadpodstawowych z terenu powiatu siedleckiego i nie tylko. Szkoły zainteresowane udziałem w programie prosimy o kontakt na skorzecbiuro@parkrun.com.
Aktualną listę szkół, które dołączyły do naszej akcji będziemy zamieszczać i aktualizować na na naszym profilu facebook.
Oczywiste jest, że dzieci w większości będą dowożone przez rodziców. Zamiast biernie stać i czekać na swoją latorośl, zachęcamy opiekunów do rejestracji się i pokonaniu trasy razem ze swoimi pociechami – a nuż się spodoba. Miejsce startu i mapa dojazdu jest dostępna na stronie www, na facebook i w mapach google pod hasłem parkrun Skórzec.
Jak już wspomniano wcześniej, parkrun jest inicjatywą społeczną tworzoną przez wolontariuszy. I tu mamy miejsce dla uczniów chcących popracować społecznie w ramach wolontariatu. Zapraszamy do do pomocy przy zabezpieczeniu trasy, oznaczaniu pozycji na mecie jak i pomiaru czasu i dopingowania. Na życzenie wydajemy imienny “certyfikat wolontariatu” który, zważając na zapisy w podstawie programowej nauczania, po okazaniu w szkole na pewno pozytywnie wpłynie na ocenę z zachowania.