Poniższe procedury w zakresie organizacji zajęć klas I – III w wersji pdf.
ORGANIZACJA POBYTU W SZKOLE UCZNIÓW
-
Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
-
Przyprowadzić i odebrać dziecko ze szkoły powinien tylko jeden rodzic/ opiekun.
-
W drodze do i ze szkoły rodzice/opiekunowie oraz uczniowie powinni przestrzegać aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
-
Uczniowie przychodzą do szkoły nie wcześniej niż na 10 minut przed rozpoczęciem lekcji w danym dniu.
-
Uczniowie poszczególnych klas wchodzą do szkoły wyznaczonym wejściem
-
Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
-
Zobowiązuje się każdą osobę wchodząca do budynku szkoły do dezynfekcji dłoni i założenia maseczki.
-
Na terenie szkoły mogą przebywać tylko pracownicy, uczniowie i upoważnione osoby, z zastrzeżeniem, że przebywają one tylko w wyznaczonej strefie.
-
Inne osoby (poza pracownikami i uczniami) będą wpuszczane do budynku szkoły tylko w sprawach wymagających osobistego stawiennictwa, po uprzednim umówieniu się w sekretariacie szkoły. Nazwisko, data, godzina wejścia oraz dane kontaktowe tych osób zostaną odnotowane.
-
Osoby przebywające na terenie szkoły obowiązuje reżim sanitarny (dystans min. 1,5 m, maseczka, dezynfekcja rąk).
-
Rodzic/opiekun zapewnia dziecku maseczkę zakrywającą nos i usta.
-
Jeśli zdarzy się, że dziecko zapomni maseczki zostanie ona wydana przez szkołę – w tym przypadku zobowiązuje się rodzica do bezwzględnego dostarczenia do szkoły nowej, sterylnej maseczki (zapakowanej fabrycznie) następnego dnia.
-
Na teren szkoły mogą wejść tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz mogą one przebywać tylko w wyznaczonych obszarach.
-
Przerwy dla uczniów klas I-III są organizowane wg grafiku, uczniowie pozostają pod opieką nauczyciela.
-
Podczas przerw uczniowie jak najczęściej przebywają na świeżym powietrzu.
-
Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
-
Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
-
Zabrania się przynoszenia do szkoły zbędnych przedmiotów (maskotek, itp. ) Ograniczenie to nie dotyczy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
-
Poszczególne klasy odbywają lekcje w jednej sali lekcyjnej, oprócz zajęć edukacji informatycznej i wf.
-
Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.
-
Każda klasa ma ustalony indywidualny harmonogram/plan dnia.
-
Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.
-
Lekcje wf powinny jak najczęściej odbywać się na świeżym powietrzu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
-
Zobowiązuje się uczniów i pracowników do bezwzględnego przestrzegania reżimu sanitarnego, tj: częstego mycia rąk, w tym obowiązku bezzwłocznego umycia rąk po przyjściu do szkoły, zasłaniania ust i nosa podczas kichania i kaszlu, unikania dotykania oczu, nosa i ust.
-
Uczniów i pracowników obowiązuje bezwzględne noszenie maseczek/ przyłbic na terenie szkoły; podczas lekcji maseczki nie muszą być używane.
-
Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
-
Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
-
Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej oraz w innych salach dydaktycznych.
-
Sale, świetlice i inne pomieszczenia należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania w nich osób), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
-
Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
-
Zajęcia pozalekcyjne odbywają się wg ustalonego grafiku, w wyznaczonych salach z uwzględnieniem zasad sanitarnych.
-
Z biblioteki szkolnej uczniowie korzystają wg ustalonego grafiku.
-
Książki oddawane do biblioteki należy poddać 2-dniowej kwarantannie.
-
Uczniowie korzystają z opieki pielęgniarki szkolnej z uwzględnieniem wymagań określonych w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
-
W pomieszczeniach takich jak: biblioteka, pokój nauczycieli wf, salach terapeutycznych mogą przebywać tylko uprawnieni nauczyciele. Pozostali nauczyciele przebywają w pokoju nauczycielskim.
HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ
-
Przy wejściu głównym należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
-
Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły są zobowiązane do dezynfekcji dłoni lub zakładania rękawiczek ochronnych, zakrywania ust i nosa oraz nie przekraczania obowiązujących stref przebywania.
-
Zobowiązuje się nauczycieli do dopilnowania regularnego mycia rąk, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
-
Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
-
W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
-
Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
-
Codzienne prace porządkowe są monitorowane, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
-
Przy przeprowadzaniu dezynfekcji, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta stosowanych środków, a w szczególności przestrzegać czasu wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
-
W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych są wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
-
Pomieszczenia sanitarno-higieniczne są sprzątane i dezynfekowane na bieżąco.
-
Sale lekcyjne są dezynfekowane przed wejściem uczniów oraz zmianie klasy uczącej się w danej sali.
-
Zużyte środki ochrony (maseczki, rękawice) należy wrzucać jedynie do oznakowanych pojemników.
ORGANIZACJA ŻYWIENIA
-
Korzystanie z posiłków odbywa się w stołówce szkolnej, zapewniającej prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii.
-
Spożywanie posiłków odbywa się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu.
-
Odległość między stolikami wynosi co najmniej 1,5 m.
-
Uczniowie klas I-III są sprowadzani na obiad przez nauczyciela prowadzącego lekcję wg grafiku.
-
Dania są podawane przez osoby wyznaczone.
-
Po każdej grupie przeprowadzane jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł.
-
Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub wyparzać.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U UCZNIÓW I PRACOWNIKÓW SZKOŁY (ZAOBSERWOWANIA U UCZNIA OBJAWÓW WSKAZUJĄCYCH NA INFEKCJĘ DRÓG ODDECHOWYCH).
-
W przypadku jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności natychmiastowego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
-
Uczeń u, którego zostały zaobserwowane objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych oczekuje na rodzica w „izolatce” pod opieką pielęgniarki szkolnej lub wyznaczonego nauczyciela.
-
Pielęgniarka/ wyznaczony nauczyciel informują rodzica o konieczności natychmiastowego odbioru dziecka ze szkoły i sprawują nad nim opiekę do czasu przybycia rodzica.
-
Zobowiązuje się rodziców/ opiekunów do natychmiastowego odbioru ze szkoły dziecka odizolowanego ze względu na zaobserwowanie niepokojących objawów
-
Zobowiązuje się rodziców/ opiekunów do bezwzględnego odbierania telefonów ze szkoły albo podania innego sposobu natychmiastowej komunikacji szkoły z rodzicem
-
Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej pracownik powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
-
W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną).
-
Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
-
W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły stosuje się zalecenia państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, przede wszystkim ustala się listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
-
W przypadku wątpliwości Dyrektor szkoły zwraca się do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.
-
Korzystanie z obiektów sportowych poza szkołą odbywa się według zasad obowiązujących w danym obiekcie sportowym, za ich przestrzeganie odpowiedzialny jest właściciel obiektu.