Klasa 4f na dwudniowej wycieczce do Torunia i Biskupina

torbis18-4fW dniu 13 grudnia klasa językowa, 4f,  wybrała się na dwudniową  wycieczkę do Torunia i Biskupina.
Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Gwiazda Betlejemska”. Uczyliśmy się jak rozpoznawać gwiazdy, poznaliśmy podstawowe informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi, zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku. W przystępny sposób poznaliśmy, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku.
W Toruniu również podziwialiśmy ruiny Zamku Krzyżackiego oraz słuchaliśmy opowiadań i legend. Naszą uwagę przykuwały fragmenty murów obronnych oraz dom Mikołaja Kopernika. Jednak najciekawsza okazała się Krzywa Wieża, która (jeżeli wierzyć słowom przewodniczki) z roku na rok pochyla się coraz bardziej .
Odwiedziliśmy również Muzeum  Żywego Piernika,  gdzie odbyły się warsztaty w języku angielskim. Zapoznaliśmy się z technikami wyrabiania tradycyjnego piernika i własnoręcznie wyrabialiśmy pierniki. Ostatnim punktem pierwszego dnia wycieczki było uczestnictwo w jarmarku bożonarodzeniowym.
14 grudnia wyruszyliśmy do Biskupina – najstarszego grodu w Polsce. Zwiedziliśmy prasłowiańską osadę,  zawierającą pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Poznaliśmy dzieje przodków oraz dowiedzieliśmy się jak funkcjonowali oni w czasach najdawniejszych. Była to dla nas cenna lekcja historii.
Toruń to wspaniałe miasto, które będzie się nam kojarzyć z Kopernikiem i piernikiem.