Jak zostać odkrywcą?

uph-jzoDnia 17.12.2018 r. razem z p. A. Mroczek i p. A. Protasiuk po raz kolejny ruszyliśmy odkrywać świat na UPH w Siedlcach.
Klasa IV b zgłębiała tajniki fizyki z zakresu gęstości ciał. Wiedza zdobyta znalazła zastosowanie w praktyce. Z pomocą Panów prowadzących zajęcia udało nam się określić z jakiego tworzywa są wykonane prostopadłościany, które zeszłej nocy UFO zrzuciło na naszą planetę 😉
Na matematyce dowiedzieliśmy się czym jest prawdopodobieństwo. Zabawa polegała na podrzucaniu na przemian 10 razy monetą. Każde wypadnięcie orła to jeden punkt dodatni, natomiast reszki to jeden punkt ujemny. Wygrywał ten, kto w ciągu całej serii zdobył większą liczbę punktów dodatnich. To tylko jedna z wielu ciekawych zabaw dotyczących prawdopodobieństwa, w które graliśmy.
Z programowaniem robotów Lego Mindstorms EV3 zmierzyli się uczniowie klasy VII b na zajęciach z informatyki. Każdy z uczestników projektu miał okazję stworzyć proste algorytmy różnych działań robota z wykorzystaniem czujników koloru i odległości. Dzięki temu robot jechał do przeszkody lub określonego koloru, a także zawracał.
Z kolei na matematyce poznaliśmy świat macierzy. Okazało się, że korzystamy z tego na co dzień. Proste gry takie jak: statki, szachy czy saper opierają się na uporządkowanym układzie liczb, czyli macierzy. To była ciekawa lekcja.