Nasz dom to prawdziwe laboratorium chemiczne. Dnia 19.11.2018 r. klasy VII b i IV b pod opieką p. Ani Mroczek i p. Agnieszki Protasiuk po raz kolejny odwiedziły UPH w Siedlcach. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach w ramach projektu „Jak zostać odkrywcą”, do którego przystąpiła szkoła.
Tym razem badaliśmy substancje powszechnie występujące w każdym domu. Każdy z nas mógł samodzielnie wykonać doświadczenie chemiczne. Dowiedzieliśmy się jak wybielacz działa na tkaniny oraz dlaczego kwas octowy usuwa kamień kotłowy. Od dzisiaj wiemy, że włókna białkowe ulegają niszczeniu pod wpływem wodorotlenku sodu, dlatego „Kret” to powszechnie używany w gospodarstwach domowych środek do udrażniania rur. Bardzo zaciekawiło nas, dlaczego probówka podczas niektórych doświadczeń robi się ciepła, mimo że jej nie ogrzewamy? Okazało się, że są reakcje, w których ciepło wydziela się samo 😉 Trzeba zatem baaaardzo uważać, żeby się nie poparzyć.
Niesamowitą atrakcją okazała się zabawa z gazami. Mimo że są bezbarwne, bezwonne, dla naszego oka niewidoczne, udało nam się doświadczyć ich obecności. Poprzez zapach i inne reakcje charakterystyczne badaliśmy właściwości niektórych z nich.
Na zajęciach z fizyki wyznaczaliśmy gęstość ciał stałych. Znajomość obsługi wagi oraz zdolności matematyczne okazały się niezbędne podczas obliczeń. Dzięki prawidłowo wyznaczonej gęstości udało nam się określić z jakiego drewna są wykonane klocki „Jenga”, którymi wszyscy chętnie się bawimy.
Bohaterem zajęć z informatyki był Scottie, który podróżował statkiem kosmicznym. Kiedy statek uległ awarii, Scottie został zmuszony do podróży po świecie w celu szukania pomocy. Dzięki znajomości algorytmów przeprowadziliśmy go szczęśliwie przez różne kontynenty, rejestrując przebytą trasę tabletem.
Tak zakończyliśmy naszą wizytę na UPH. To była udana wyprawa. Do zobaczenia wkrótce 😉