Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

W maju w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało zapoczątkowane we Francji, jako dzień godności osób niepełnosprawnych. Celem obchodów był i jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym.
Z tej okazji uczniowie klasy 1a pod opieką p. Izabeli Kasprowicz i p. Iwony Piekarskiej przygotowali przedstawienie. Dzieci odegrały dwie równolegle rozgrywające się sceny. Pierwsza ukazywała losy brzydkiego kaczątka, które było wyśmiewane, odpychane i zostało wygonione z gniazda przez rodzeństwo. Później przeistoczyło się w pięknego, zachwycającego swym wyglądem łabędzia i znalazło swoje miejsce na świecie. Druga scena przybliżyła historię dziewczynki jeżdżącej na wózku inwalidzkim, którą rówieśnicy odtrącali, poniżali, ponieważ uważali, że jest inna czyli gorsza. Gdy okazało się, że bohaterka chce normalnie funkcjonować i żyć tak, jak wszyscy ludzie, a poza tym wygrywa zawody szachowe, dzieci z klasy zrozumiały, że człowieka niepełnosprawnego trzeba traktować tak samo jak zdrowego. Porównanie losów brzydkiego kaczątka i niepełnosprawnej dziewczynki jeżdżącej na wózku miało uświadomić widzom, że wszyscy jesteśmy ważni i mamy takie same prawa.
Po przedstawieniu odbył się wspaniały występ zaproszonych gości – niesłyszących studentów Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego, członów zespołu „Mogę”, którzy w języku migowym wykonali utwór Michała Szpaka pt. „Color of your life”.
Występy zarówno pierwszaków jak i studentów poruszyły publiczność, która nagrodziła wszystkich artystów gromkimi brawami. Dzieci nie tylko klaskały, ale również pokazywały „brawo” w języku migowym.